HomeHistoriaNaukowcy w trosce o dziedzictwo Michała Kleofasa Ogińskiego

Naukowcy w trosce o dziedzictwo Michała Kleofasa Ogińskiego

Międzynarodowa konferencja naukowo-praktyczna „Twórcze dziedzictwo Michała Kleofasa Ogińskiego (z okazji 250-lecia z dnia urodzin)” odbyła się w dniach 18-19 czerwca w Mińsku.

Konferencję otwiera Aleksander Łokotko z Narodowej Akademii Nauk Białorusi

Konferencję otwiera Aleksander Łokotko z Narodowej Akademii Nauk Białorusi

Forum, w którym wzięli udział historycy, kulturolodzy oraz znawcy sztuki z Białorusi, Polski, Ukrainy i Rosji zostało zorganizowane przez Centrum Badań Białoruskiej Kultury, Języka i Literatury Narodowej Akademii Nauk Białorusi we współpracy z Instytutem Polskim w Mińsku.

Przemawia Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Przemawia Urszula Doroszewska, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Dyrektor polskiej placówki kulturalnej w stolicy Białorusi Urszula Doroszewska w słowie powitalnym do uczestników konferencji dziękowała białoruskim partnerom za wkład w rozwój współpracy polsko-białoruskiej w dziedzinie kultury, sztuki i historii. Oprócz dyrektor Instytutu Polskiego na forum naukowym Polskę reprezentowali między innymi dr Leszek Marek Krześniak, prezes Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej i Longina Ordon, członek Zarządu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Przemawia dr Marek Krześniak

Przemawia dr Marek Krześniak

Program konerencji przewidywał dyskusję naukowców na tematy związane z działalnością Michała Kleofasa Ogińskiego nie tylko w zakresie wpływu jego twórczości na rozwój muzyki, teatru i innych dziedzin sztuki. Uczestnicy konferencji przypominali o działalności dyplomatycznej jubilata i jego roli w insurekcji kościuszkowskiej, której był jednym z uczestników. Myślą, powtarzaną niejednokrotnie przez mówców, była konieczność pielęgnowania i popularyzowania dziedzictwa Ogińskiego, gdyż ma ono charakter integrujący kultury i jednoczący, mieszkające obok siebie narody współczesnych Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Uczestnicy konferencji

Uczestnicy konferencji

– Pragnąc uszanować postać Michała Kleofasa Ogińskiego, organizujemy tę konferencję także po to, aby stała się ona katalizatorem dla dalszych badań naukowych nad dziedzictwem tej wybitnej postaci i kulturalnych inicjatyw, związanych z jej upamiętnieniem. W szeregu przedsięwzięć, organizowanych z okazji jubileuszu 250-lecia urodzin Ogińskiego, właśnie nasze spotkanie może przyczynić się do osiągnięcia powyższego celu, gdyż udało nam się zebrać w jednym miejscu tak wielu ludzi nauki i kultury, interesujących się tematyką Ogińskiego – mówił Anatol Trafimczyk, współpracownik Centrum Badań Białoruskiej Kultury, Języka i Literatury Narodowej Akademii Nauk Białorusi i jeden z koordynatorów konferencji.

Anatol Trafimczyk, koordynator konferencji

Anatol Trafimczyk, koordynator konferencji

W przerwach między panelami, uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzać Muzeum Starożytnej Kultury Białoruskiej, które gromadzi eksponaty, ratowane przed niszczeniem i przechowywane w świątyniach katolickich i prawosławnych na terenie Białorusi.

Konferencja „Twórcze dziedzictwo Michała Kleofasa Ogińskiego (z okazji 250-lecia z dnia urodzin)” nie jest jedynym przedsięwzięciem, organizowanym w stolicy Białorusi przez Instytut Polski w Mińsku w ramach obchodów jubileuszu urodzin wybitnego polskiego kompozytora. Już we wtorek, 23 czerwca, Instytut Polski zaprasza miłośników muzyki na koncert białoruskiego zespołu Classic-Avantgarde, który wystąpi w Białoruskiej Filharmonii Państwowej z programem pt. „Michał Kleofas Ogiński w Warszawie”.

Ludmiła Burlewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content