HomeSpołeczeństwo26 maja obchodzimy Dzień Matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki

Choć Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata Polska jest jedynym krajem, który świętuje go 26 maja.  Tego dnia dzieci obdarowują swoje ukochane mamy kwiatami, prezentami oraz milionem uścisków w podziękowaniu za ich bezwarunkową miłość. Dzień Matki przypomina nam, jak ważną rolę w naszym życiu pełni ta jedyna, a 26 maja nadarza się idealna okazja na wyrażenie swojej wdzięczności wobec mamy.

Historia święta

Dzień Matki swoje źródła czerpie z wielu antycznych kultur. Starożytni Egipcjanie czcili boginię Izydę – matkę Horusa, która według ówczesnych wierzeń była ucieleśnieniem doskonałej matki oraz żony. W starożytnym Egipcie matka była osobą niezwykle szanowaną. Z jej zdaniem liczono się do tego stopnia, że podczas procesu sądowego, sędzia był skłonny uzależnić werdykt od faktu, czy pozwany zadowolił „matczyne serce”.

Starożytni Grecy wraz z nadejściem wiosny oddawali ofiary bogini Rei, żonie Kronosa. Według mitologii była ona matką wszechświata oraz wszystkich bóstw. Nieco inaczej świętowali Rzymianie. Oddawali oni cześć bogini Cybele. Uroczystości nazywano Hilariami (Święto Radości), a Rzymianie obchodzili je przez trzy dni – najprawdopodobniej między 15 a 18 maja.

Powrót tradycji

Zapomniana nieco tradycja święta matki powróciła w XVII wieku. W Anglii oraz Szkocji zaczęto na nowo oddawać cześć matkom pod nazwą „Mothering Sunday” („Niedziele Matki). Obchody odbywały się w 4 niedzielę Wielkiego Postu. Do powstania tego święta przyczynił się fakt, iż w tamtych czasach wiele ubogich dzieci służyło w domach bogatych Anglików. Dzieci pracowały codziennie, zarówno w dni powszednie jak i weekendy, przez co kontakt z rodziną był ograniczony – wręcz niemożliwy, ponieważ dzieci mieszkały u swoich pracodawców. W „Niedzielę Matki” dzieci dostawały dzień wolnego, dzięki czemu mogły udać się w rodzinne strony, by spędzić trochę czasu z najbliższymi. Symbolem święta było matczyne ciasto, które córki piekły dla swoich mam i przywoziły do domu na znak szacunku oraz miłości. Dzieci obdarowywały mamy również kwiatami oraz słodyczami. W zamian otrzymywały błogosławieństwo. Święto „Mothering Sunday” przetrwało do ok. XIX w. Następnie do obchodów powrócono po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Matki w Polsce

W Polsce Dzień Matki zawsze obchodzony jest 26 maja. Dlaczego akurat wtedy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Majowa data związana jest prawdopodobnie z religią i kalendarzem liturgicznym, w którym miesiąc ten poświęcony jest Matce Bożej. Maj jest miesiącem intensywnego rozkwitu przyrody, co łączy się z ideą macierzyństwa.

Źródła historyczne wskazują, że w Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku. Początkowo data ta nie była stała. W następnych latach celebrowano w różnych dniach. Data 26 maja utrwaliła się dopiero w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Życzenia od pary prezydenckiej

Para Prezydencka. Fot.: Grzegorz Jakubowski/KPRP

– Składamy Paniom serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Prosimy przyjąć wyrazy wielkiej wdzięczności za dar życia, matczyną miłość, opiekę i troskę, której doświadczamy na wszystkich etapach swojej życiowej drogi – wskazała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda w życzeniach z okazji przypadającego dziś Dnia Matki.

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP opublikowano życzenia od pary prezydenckiej dla wszystkich mam w związku z przypadającym dziś Dniem Matki.

26 maja 2025

Życzenia

z okazji Dnia Matki

Wielce Szanowne Panie – Drogie Mamy!

W Dniu Matki składamy Paniom serdeczne gratulacje i najlepsze życzenia. Prosimy przyjąć wyrazy wielkiej wdzięczności za dar życia, matczyną miłość, opiekę i troskę, której doświadczamy na wszystkich etapach swojej życiowej drogi. Tak naprawdę Dzień Matki, podobnie jak czuła obecność Mam w naszym życiu, trwa stale – przez cały rok. Ale dzisiejsze święto jest wyjątkową okazją, by wypowiedzieć słowa podziękowania i w szczególny sposób odpowiedzieć miłością na miłość, sprawić Mamie radość i zapewnić o nieustannej pamięci.

Dziękujemy Mamom za wszystkie starania. Za codzienny trud wychowania dzieci, objaśniania im świata, przekazywania fundamentalnych wartości, wskazywania właściwych postaw i życiowych dróg. Za umiejętność budowania rodzinnej wspólnoty, domu przepojonego atmosferą ciepła, wzajemnej życzliwości i solidarności, do którego zawsze – także w dorosłych już latach – wracamy wspomnieniami i chętnie przyjeżdżamy, przekonani o głębokiej prawdziwości stwierdzenia, że „nie ma jak u Mamy”. Dziękujemy za otrzymaną od naszych kochanych Mam, stale inspirującą lekcję dobroci, pracowitości, uczciwości i godności, a także ofiarności i empatii.

Życzymy Paniom wszystkiego, co najlepsze – zdrowia, rodzicielskiego, zawodowego i życiowego spełnienia, dumy, satysfakcji i radości z osiągnięć dzieci oraz powodzenia w realizacji wszelkich zamierzeń na przyszłość. Niech w dniu tego pięknego święta wszystkie Mamy otacza wdzięczność i życzliwość dzieci.

Z wyrazami głębokiego szacunku i sympatii

Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda

Dzień Matki na świecie

W zależności od danego kraju sposób świętowania Dnia Matki jest inny. W niektórych miejscach związany jest z legendami, zdarza się również, że nabiera religijnego, historycznego bądź komercyjnego charakteru.

Niemcy

Dzień Matki (Muttertag) obchodzony był po raz pierwszy 1922 roku. Dziesięć lat później Niemcy ogłosili go świętem narodowym, które po dziś dzień obchodzone jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia dzieci obdarowują swoje ukochane mamy kwiatami, kartkami lub drobnymi upominkami. Zdarza się, że w drugą niedzielę maja w Niemczech przypadają Zielone Świątki, wówczas Dzień Matki obchodzi się tydzień wcześniej.

Francja

W tym kraju zwyczaj świętowania Dnia Matki został zapoczątkowany przez Napoleona. W 1950 roku uznano oficjalnie Dzień Matki, jako święto przypadające w ostatnią niedzielę maja. Podobnie jak w Niemczech zdarza się, że ów dzień przypada w Zielone Świątki, wówczas obchody święta mamy przenoszone są na pierwszą niedzielę czerwca. We Francji dzieci obdarowują swoje mamy głównie kosmetykami lub książkami. Młodsze pociechy szykują dla swoich mam laurki, wierszyki lub drobne upominki. Tego dnia mamy nie gotują! Zadaniem dzieci jest przygotowanie wyjątkowego obiadu oraz obdarowanie ukochanej mamy samodzielnie upieczonym ciastem.

Kanada

W Kanadzie Dzień Matki przypada na drugą niedzielę maja. Symbolem tego święta są goździki oraz piękne kartki z życzeniami, które zwyczajowo dzieci wręczają swoim mamom. Do popularnych prezentów należą również bilety do teatru, bony do markowych sklepów czy własnoręcznie przygotowane upominki. Podobnie jak we Francji, nie może zabraknąć eleganckiego posiłku w gronie najbliższych. Kanadyjskie mamy zapraszane są zazwyczaj na rodzinne przyjęcia. Poza tym otrzymują od pociech samodzielnie przygotowane potrawy – głównie ciasta lub ciasteczka, przyrządzone ze specjalnego przepisu, dedykowanego na ten wyjątkowy dzień.

USA

Założycielką Dnia Matki w Stanach Zjednoczonych była Anna Jarvis. Wywalczyła ona ustanowienie tego dnia świętem narodowym, dzięki czemu amerykanie świętują Dzień Matki w sposób bardzo doniosły. W tym dniu domy oraz budynki instytucji publicznej wzbogacane są o flagi narodowe, które mają za zadanie podkreślić ważność tego święta oraz oddać hołd matkom narodu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja, a dzieci obdarowują swoje rodzicielki kwiatami, słodyczami oraz pięknymi kartkami.

Indie

W Indiach kult matki od zawsze był mocno zakorzeniony w tradycji. Co roku w październiku Hindusi obchodzą kilkudniowe święto Durga Puja. Jest ono dedykowane Matce Bogów Durga Puja i Wielkiej Matce Kali Ma. Jednak dopiero od niedawna Hindusi świętują także Dzień Matki, który w Indiach przypada na drugą niedzielę maja. Tego dnia hinduskie mamy dostają od swoich pociech kwiaty, drobne upominki oraz zaproszenie na obiad poza domem, by spędzić czas z rodziną i odpocząć od zajęć w kuchni.

RPA

W Południowej Afryce Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Tego dnia dzieci wkładają ubrania w kolorach czerwieni oraz różu, zaś na biało ubierają się ci, których mamy już odeszły z tego świata. Ukochane mamy obdarowywane są tradycyjnymi goździkami oraz rozmaitymi upominkami. Co ciekawe, w RPA Dzień Matki świętują również babcie oraz inne bliskie sercu kobiety.

Znadniemna.pl/

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Przejdź do treści