
Muzeum Emigracji w Gdyni w dniu 24 maja 2025 roku gościło czternastą już doroczną Galę wręczenia Nagród im. Macieja Płażyńskiego dla mediów służących Polonii.Wśród tegorocznych laureatów prestiżowego wyróżnienia znaleźli się: redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów Maria Pyż, korespondent szwajcarskiego „Neue Zürcher Zeitung” Paul Flückiger i dziennikarka Polskiego Radia Białystok Joanna Sikora. W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano internetową gazetę „Razem Norge”.
Jarosław Włodarczyk, członek rady Press Club Polska, przyznającego wyróżnienie, wspominając postać Macieja Płażyńskiego podkreślił, że był on jednym z nielicznych mężów stanu w polityce.

Przemawia Jarosław Włodarczyk, fot.: screenshot z nagrania Wideo na YouTube
„Dziś po latach, między pierwszą a drugą turą wyborów, doskonale widzimy, jak brakuje nam takich polityków w życiu publicznym. Jak nieczęsto spotykamy polityków, którzy są przywiązani do wartości, do wspólnoty, do uczciwości, do odpowiedzialności. Dziś świętujemy wyjątkowe dziennikarstwo, ale też pamięć człowieka, który potrafił się wzbijać ponad podziały polityczne, potrafił ze wszystkimi rozmawiać, który łączył a nie dzielił” – mówił Jarosław Włodarczyk.
Przewodniczący jury, syn Macieja Płażyńskiego – Jakub powiedział z kolei, że nagroda jest docenieniem trudu, który wyróżnieni dziennikarze wkładają w informowanie.

Przemawia Jakub Płażyński, fot.: Facebook.com
„Mam przyjemność kierować pracami jury. Przy każdej edycji mamy taką samą dyskusję, kogo wybrać. Mam nadzieję, że będziemy mieli ją jeszcze przez wiele lat i będziemy mogli doceniać osoby, które publikują, które na co dzień zajmują się dziennikarstwem polonijnym, jak i również dziennikarstwem zagranicznym i pokazywać Polskę taką, jaka ona w rzeczywistości jest. Cenimy autentyczność i doceniamy pracę codziennie wykonywaną przez setki osób” – zaznaczył Jakub Płażyński.
Laureaci Nagrody

Laureaci Nagrody im. Macieja Płażyńskiego 2025: Joanna Sikora, Katarzyna Karp (Razem Norge), Maria Pyż i Paul Fluckiger, fot.: Facebook.com
W kategorii dziennikarz medium polonijnego laureatką została Maria Pyż, redaktor naczelna Polskiego Radia Lwów, wydawczyni i autorka licznych publikacji dokumentujących stan polskiego dziedzictwa kulturalnego Lwowa, a także opisujących codzienne życie polskiej społeczności tego miasta w warunkach wojny.
Dziękując za wyróżnienie laureatka powiedziała, że nie spodziewała się, iż jej praca zostanie zauważona przez kolegów w Polsce.

Przemawia Maria Pyż, fot.: Facebook.com
„Kiedy dzwonił pan Marcin (Lewicki, prezes Press Club Polska – red.) i informował o tym, że wygrałam, wsiadałam do taksówki. Jechałam z myślą, że zrobiłam najlepszy w życiu reportaż, bardzo ważny dla miejscowych Polaków we Lwowie. I byłam w szoku, miałam mieszane uczucia… Oczywiście nagroda jest zwieńczeniem mojej dotychczasowej pracy. Jestem bardzo wdzięczna i dumna z tego powodu” – przyznała laureatka.
W kategorii dziennikarz zagraniczny, publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został dziennikarz ze Szwajcarii Paul Fluckiger. W jego przypadku Jury doceniło „rzetelne i obrazowe przedstawianie polskiej rzeczywistości politycznej i społecznej oraz roli Polski w regionie i w Europie” na łamach „Neue Zürcher Zeitung”, a także weekendowego dodatku „NZZ am Sonntag” oraz innych gazet niemieckojęzycznych.
Przemawiając do zgromadzonych na Gali, laureat powiedział:

Przemawia Paul Fluckiger, fot.: Facebook.com
„Jestem korespondentem od Bułgarii aż do Estonii, a także na Białorusi, do której mnie już nie wpuszczą, Ukrainie, gdzie nie chcę iść na front i w Mołdawii, gdzie we wrześniu będą bardzo ważne wybory… Czuję się bardzo zaszczycony i jestem szczęśliwy, że dostałem tę nagrodę, bardzo dziękuję” – mówił Paul Fluckiger.
W kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne nagrodę przyznano Joannie Sikorze z Polskiego Radia Białystok za reportaż „Między słowami” o tożsamości młodych Łotyszy polskiego pochodzenia, którzy jako uczniowie polskich szkół na Łotwie biorą udział w Polskim Dyktandzie.

Przemawia Joanna Sikora, fot.: Facebook.com
„To zupełnie niespodziewane wyróżnienie. Jestem bardzo dumna i szczęśliwa, że moja wieloletnia praca została doceniona – mówiła do zgromadzonych laureatka. – Myślę, że nagroda jest wyjątkowa, stworzona właśnie z myślą o tych dziennikarzach, którzy zajmują się tematyką Polaków na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie i to jest taka misja, którą również czuję. Myślę, że od wielu lat robiąc reportaże, audycje na ten temat, przyczyniam się do tego, aby o problemach naszych rodaków, którzy zostali po drugiej stronie granicy, mówić głośniej, żeby tym samym ich wspierać i promować to, jak oni postrzegają siebie i swoją polskość”.
W kategorii redakcja medium polonijnego uhonorowano redakcję internetowej gazety „Razem Norge” za stworzenie platformy integracyjnej, łączącej społeczności: norweską, polską i ukraińską, dlatego też artykuły ukazujące się na tej stronie, publikowane są właśnie w tych trzech językach. Głównym celem gazety jest budowanie mostów międzykulturowych. Redakcja koncentruje się również na przełamywaniu stereotypów, które są obecne w norweskiej przestrzeni publicznej.

Katarzyna Karp z redakcji Razem Norge, fot.: Facebook.com
Przedstawicielka wyróżnionej redakcji Katarzyna Karp dziękując Jury zauważyła:
„Nagroda należy się całej naszej redakcji. Myślę, że tytuł naszej gazety „Razem Norge” jest tutaj bardzo symboliczny i rzeczywiście prezentuje tę ideę wspólnego działania. To jest pierwsza nagroda, jaką redakcja odbiera. Gazeta powstała w 2021 roku. Chcielibyśmy, żeby była to gazeta inna niż wszystkie. Oprócz tego, że informujemy na przykład o prawie pracy, czy też piszemy o zdrowiu psychicznym, to umożliwiamy nawiązanie rozmowy z profesjonalistami. Tym samym zapewniamy wsparcie, które wykracza poza działalność zwykłych mediów” – mówiła laureatka.
Statuetka oraz nagroda finansowa
Nagrody w indywidualnych kategoriach dziennikarskich to: statuetka oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł; nagrodę w kategorii redakcja medium polonijnego stanowi statuetka. Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego jest honorowana praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Jest ona przyznawana co roku za pracę dziennikarską w roku poprzednim, w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego.
Nagroda Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz marszałka województwa pomorskiego. Po raz pierwszy została wręczona w roku 2012. Maciej Płażyński był działaczem opozycji antykomunistycznej, pierwszym niekomunistycznym wojewodą gdańskim, Marszałkiem Sejmu RP i wicemarszałkiem Senatu RP oraz prezesem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Zginął w katastrofie polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2010 r.
Wideo z Gali
Press Club Polska tradycyjnie prowadził na żywo relację wideo z Gali wręczania Nagród. Im. Macieja Płażyńskiego.
Udostępniamy to nagranie:
Znadniemna.pl za Press Club Polska