HomeSpołeczeństwoRząd przedstawił projekt zmieniający zasady wypłacania świadczenia 800+ dla cudzoziemców

Rząd przedstawił projekt zmieniający zasady wypłacania świadczenia 800+ dla cudzoziemców

Powiązanie prawa do świadczenia wychowawczego dla cudzoziemców z państw trzecich z aktywnością na rynku pracy oraz nauką dzieci w polskiej szkole zakłada projekt ustawy, którego założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych rządu. Zmiany, jeśli zostaną przyjęte, wpłyną przede wszystkim na sytuację przebywających w nad Wisłą Ukraińców, ale też Białorusinów, będących drugą co do wielkości grupą obcokrajowców, legalnie pracujących w Polsce.

Chodzi o projekt ustawy o weryfikacji prawa do świadczeń na rzecz rodziny dla cudzoziemców oraz o zmianie niektórych ustaw autorstwa MSWiA. Projektowana regulacja przewiduje m.in. zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, a także w ustawie o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka – „Aktywny rodzic”.

Propozycja zakłada powiązanie prawa do świadczenia wychowawczego dla cudzoziemców z państw trzecich z aktywnością na rynku pracy oraz nauką dzieci w polskiej szkole oraz zmiany uzależniające wypłatę świadczenia wychowawczego od aktywności zawodowej rodziców oraz doprecyzowujące przepisy o prawie do świadczeń na dzieci, które nie ukończyły 18 lat, a nie uczą się już w szkole średniej.

Ma to zapobiec napływowi cudzoziemców, których celem jest głównie utrzymywanie się ze świadczeń oferowanych na terytorium Polski. Jednocześnie – jak piszą autorzy projektu – zapobiegają ryzyku wystąpienia wykluczenia społecznego cudzoziemców legalnie przebywających na terytorium Polski.

Projekt zakłada ponadto możliwość wstrzymania świadczenia w przypadku niespełnienia przesłanek ustawowych. Zgodnie z propozycją wskazany zostanie katalog cudzoziemców, którzy są zobowiązani do posiadania numeru PESEL w celu umożliwienia jednoznacznej identyfikacji wnioskodawcy i dziecka, na które ma być wypłacane świadczenie.

Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to II kwartał 2025 r.

Każdy dziesiąty pracujący w Polsce cudzoziemiec to imigrant z Białorusi

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na koniec listopada 2024 roku wynosiła niespełna 1 mln 64,5 tys. osób. Z tego 418 tys. osób realizowało umowy zlecenia i pokrewne – podaje GUS.

Bardziej aktualnymi -tegorocznymi – danymi dysponuje tymczasem Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wynika z nich, że składki ZUS w Polsce na koniec lutego 2025 roku wpłacało blisko 1 mln 180 tys. imigrantów.

Z ponad miliona pracujących w Polsce cudzoziemców najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy – 67,1 proc, na drugim miejscu plasują się posiadacze paszportów białoruskich – 11,1 proc. Oznacza to ,iż każdy dziesiąty pracujący w Polsce obcokrajowiec to Białorusin. Trzecie miejsce w tym zestawieniu zajmują Gruzini (2,4 proc.), czwarte – obywatele Indii (2,0 proc.), a udział przedstawicieli innych narodowości nie przekracza 1,5 proc.

Nieco ponad milion pracujących cudzoziemców, to tylko część obcokrajowców, którzy mieszkają obecnie w Polsce. W roku 2024 ich ogólną liczbę szacowano na około 2,5 miliona osób. Oznacza to, iż każdy pracujący imigrant utrzymuje co najmniej siebie i jeszcze jednego członka swojej rodziny, który ze względu na wiek bądź stan zdrowia nie może być aktywny na rynku pracy, czyli spełniać jeden z proponowanych przez rząd warunków naliczania świadczenia 800+.

Znadniemna.pl na podstawie Bankier.pl, PAP, Stat.gov.pl, Zus.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Przejdź do treści