HomeBiałoruśPolska będzie uznawać białoruskie świadectwa ukończenia szkoły średniej na równi z polską maturą!

Polska będzie uznawać białoruskie świadectwa ukończenia szkoły średniej na równi z polską maturą!

Białoruskie świadectwa ukończenia szkoły średniej będą uznawane na tym samym poziomie, co polskie dokumenty maturalne – takie porozumienie osiągnięto podczas spotkania w Warszawie liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanowskiej z Minister Edukacji Narodowej RP Barbarą Nowacką.

O przełomie w zakresie uznawalności przez Polskę białoruskich dokumentów oświatowych poinformowała służba prasowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi, na którego czele stoi Cichanowska. W komunikacie, opublikowanym na stronie Gabinetu w Telegramie czytamy także, iż Polska ujednolici wymagania, dotyczące dokumentów, składanych przez Białorusinów na polskich uczelniach i w szkołach, co ułatwi młodzieży z Białorusi przejście przez procedurę rekrutacji.

Problem z białoruskimi świadectwami ukończenia szkoły średniej pojawił się po jednostronnym wypowiedzeniu przez Białoruś w lutym 2023 roku umowy z Polską o współpracy w dziedzinie edukacji. Umowa ta przewidywała wzajemne uznawanie świadectw i dyplomów. Po jej wypowiedzeniu przez reżim Łukaszenki od białoruskich kandydatów na studia w Polsce zaczęto domagać się dodatkowych potwierdzeń o legalności przedstawianych dokumentów. Ale otrzymywanie takich potwierdzeń na Białorusi okazało się problematyczne, a na dodatek – sztucznie utrudniane przez białoruskie władze oświatowe.

Podczas spotkania w Ministerstwie Edukacji Narodowej dyskutowano także o przyszłości II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce . Służba prasowa Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi podaje, że obecnie trwają poszukiwania optymalnego rozwiązania, które pozwoliłoby zachować wyjątkową rolę tej instytucji dla białoruskiej mniejszości narodowej w Polsce.

Omówiono ponadto mechanizmy reakcji na zjawisko bullyingu w polskich szkołach. Zjednoczony Gabinet Przejściowy zapowiedział uruchomienie kanału reagowania operacyjnego na przejawy niebezpiecznego zjawiska. W jego tworzeniu  takiego kanału Gabinet będzie uczestniczyć we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej RP.

Zapowiedziano stworzenie w polskich szkołach specjalnego kursu, informujący uczniów o sposobach przeciwdziałania zjawisku bullyingu. W szkołach Polski ma pojawić się asystent ds. komunikacji międzykulturowej, który pomoże dzieciom różnych narodowości dostosować się do polskiego systemu edukacji.

Minister Edukacji RP  zapowiedziała wsparcie dla rozwoju w Polsce sieci białoruskich szkół sobotnio-niedzielnych. Barbara Nowacka obiecała także wsparcie w tym zakresie ze strony władz lokalnych , które we współpracy z Ministerstwem Edukacji mają pomagać w znalezieniu dla tych szkół wolnych pomieszczeń i wyposażenia.

Członek Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi Paweł Łatuszka po spotkaniu w Ministerstwie Edukacji RP podkreślił wagę zapowiedzianych w trakcie dyskusji zmian w polskim ustawodawstwie w zakresie akceptowania przez polskie uczelnie białoruskich świadectw ukończenia szkoły średniej. Oznajmił także, iż w Polsce mieszka obecnie co najmniej 31 tys. dzieci w wieku szkolnym oraz przedszkolnym.

 Znadniemna.pl na podstawie Euroradio.fm/T.me/CabinetBelarus, na zdjęciu: Podczas spotkania delegacji Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi na czele ze Swiatłaną Cichanowską w Ministerstwie Edukacji Narodowej RP, fot.: T.me/CabinetBelarus

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content