HomeKulturaW Różanie pierwszy raz po 90 latach milczenia zabrzmiały zabytkowe organy

W Różanie pierwszy raz po 90 latach milczenia zabrzmiały zabytkowe organy

Chodzi o organy kościoła Świętej Trójcy w Różanie, które przywrócono do życia po gruntownej renowacji. Pierwszy koncert po renowacji instrumentu miał miejsce w minioną sobotę – 14 września. Występ odbył się w ramach festiwalu Ars Magna Organi (Wielka Sztuka Organowa), który odbywa się na Białorusi od 8 czerwca do 13 października w różnych świątyniach katolickich kraju.

Według dyrektora artystycznego festiwalu Aleksandra Burdelowa, zabytkowy instrument kościoła Świętej Trójcy w Różanie przebywał w stanie zaniedbania przez wiele dziesięcioleci.

– Szacujemy, że organy milczały przez około 90 lat. Już w 1939 roku inwentarz kościoła odnotował brak wielu piszczałek oraz uszkodzenie miecha. W tamtym czasie instrument był już w złym stanie, co oznacza, że problemy musiały pojawić się na długo przed sporządzeniem tego dokumentu – cytuje Aleksandra Burdelowa kwartalnik Polaków na Polesiu.

Czasopismo ujawnia, iż jak dotąd „mimo niewielkich prób naprawy, takich jak podklejenie miecha, instrument nigdy nie był w pełni zrekonstruowany ani nastrojony”. Według mieszkańców Różany w latach 80. kościelne organy były czasami używane podczas nabożeństw, ale „brzmiały przy tym bardzo słabo i nieczysto”. – Nikt z obecnych mieszkańców nigdy nie miał okazji usłyszeć pełnego, oryginalnego brzmienia tego instrumentu – zapewnia Burdelow.

Stanowisko organisty w kościele Świętej Trójcy w Różanie, fot.: Polesie.org

Do zagrania koncertu w Różanie w ramach festiwalu Ars Magna Organi zaproszono rosyjskiego organistę – Siergieja Czerepanowa. Jest on wykładowcą Wyższej Szkoły Muzyki w Lubece (Niemcy) oraz laureatem międzynarodowych konkursów muzyki organowej.

Kościół Świętej Trójcy jest jednym z ważniejszych zabytków Różany, obok słynnego pałacu Sapiehów, który przebywa obecnie w trakcie renowacji.

Kościół Świętej Trójcy w Różanie, fot.: Wikipedia

Świątynię, wzniesioną w 1617 roku ufundował właściciel Różany Lew Sapieha, hetman wielki litewski. Z ksiąg kościelnych wynika, że na jego środki w 1633 roku – czyli w roku śmierci fundatora – zbudowano w świątyni „doskonałe organy”.

Znadniemna.pl na podstawie Polesie.org i WELCOME BELARUS

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content