Informuje o tym „Dziennik Gazeta Prawna”.
Według gazety ogólna liczba studentów na wyższych uczelniach publicznych w Polsce spada, ale w ostatnich latach rośnie liczba uczących się w wyższych szkołach prywatnych. Placówki zawdzięczają wzrost liczby studentów podejmującej w nich naukę młodzieży zza granicy – przede wszystkim z Ukrainy i Białorusi.
W ciągu ostatnich lat liczba chętnych do pobierania nauki na uczelniach prywatnych spadała. Poczynając od roku 2005 liczba studentów spadła niemal dwukrotnie. Jednak w dwóch ostatnich latach ta tendencja się odwróciła i zainteresowanie nauką na prywatnych uczelniach wzrosło. Autorka artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Klara Klinger pisze, że tendencja spadkowa, jeśli chodzi o liczbę studentów, zachowuje się w sektorze wyższego nauczania publicznego.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2016 na wyższych uczelniach w Polsce studiowało ogółem 1 milion, 34 tysiące studentów. W roku 2017 ta liczba spadła do 969 tysięcy uczących się, a w roku minionym ten wskaźnik wynosił 901 tysięcy studentów.
Tymczasem dynamika liczby studiujących na wyższych szkołach prywatnych wygląda odwrotnie. Trzy lata temu miały one 314 tysięcy uczących się, a rok temu studiowało na nich prawie 328,5 tysiąca młodych ludzi.
Kierownictwo prywatnych uczelni przyznaje, że odnotowany sukces te placówki zawdzięczają głównie rekrutacji studentów zza granicy. Ich liczba w Polsce stopniowo rośnie z roku na rok. W roku 2015 w Polsce studiowało 57 obywateli innych krajów, a w roku akademickim 2018/2019 było ich już ponad 78 tysięcy. Prawie połowa z nich studiowała na uczelniach prywatnych.
Największą grupę studentów zagranicznych w Polsce stanowią obywatele Ukrainy – jest ich ponad 39 tysięcy. Tuż za nimi w rankingu studiujących w Polsce obcokrajowców plasują się obywatele Białorusi. Zamykają podium mieszkańcy Indii, a tuż za nimi plasują się Hiszpanie i Turcy.
Popularność studiów w Polsce wśród obcokrajowców tłumaczy się m.in. tym, że wiele uczelni zwiększa liczbę wydziałów, na których językiem nauczania jest język angielski.
Znadniemna.pl na podstawie Klara Klinger/Gazetaprawna.pl