W niedzielę, 24 kwietnia, młodzi Polacy z Grodna, Baranowicz, Mińska, Nowogródka, Werenowa, Dociszek i Porzecza znaleźli się wśród laureatów konkursu „Mistrz ortografii 2016”, premiowanych wyjazdami do Aten w Grecji i do Rimini nad Morzem Adriatyckim we Włoszech. To była już druga edycja konkursu ortograficznego, którego organizatorem i pomysłodawcą jest przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.
Rok temu do konkursu zgłosiło się około stu młodych ludzi, uczących się języka polskiego w różnych formach i w różnych ośrodkach edukacyjnych na terenie całej Białorusi. Wówczas nagrodą za zwycięstwo w konkursie była wycieczka do Rzymu. W tym roku Andżelika Borys, jako organizator konkursu, znalazła możliwość premiowania laureatów wyjazdami do włoskiego kurortu Rimini oraz do Aten, będących kolebką cywilizacji europejskiej, a do konkursu zgłosiło się już ponad dwieście osób.
Wyjazdem do Aten zostali nagrodzeni zdobywcy pierwszych i drugich miejsc w obu wiekowych kategoriach konkursowych (6-8 klasa oraz 9-11 klasa), podzielonych na trzy podkategorie („szkoły z polskim językiem wykładowym”, „szkoły społeczne”, „nauczanie fakultatywne”), czyli razem – dwanaście osób. Jeszcze pięciu wyróżnionych otrzymało vouchery na wyjazd nad Adriatyk, ufundowane przez sponsorów konkursu – Starostwo Powiatowe w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo Ekoprojekt Jerzy Pławsiuk z Sokółki.
Konkurs „Mistrz ortografii”, którego druga już edycja odbyła się w Grodnie, został zorganizowany także dzięki poparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, którego dyrektor prof. nzw. dr hab. Violetta Machnicka była przewodniczącą jury konkursu, w skład, którego weszli także: dr Barbara Stelingowska, wykładowca na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach i członkini Zarządu Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Siedlcach; Krzysztof Zieliński, konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie; Ewa Pietraszek, tłumaczka Wydawnictwa Sklepu Podróżnika w Warszawie; Helena Dubowska, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie; Lucyna Samojłowa, nauczycielka języka polskiego w Szkole Średniej nr 33 w Grodnie; Anna Porzecka, prezes Klubu Inteligencji Polskiej przy ZPB; Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu Znadniemna.pl.
Jury konkursu, wyłaniając zwycięzców, miało ocenić poprawność rozwiązania przez konkursantów testu językowego oraz poprawność napisania niedużego dyktanda. W przemówieniu, podsumowującym konkurs, przewodnicząca jury Violetta Machnicka niezwykle wysoko oceniła poziom uczestników konkursu „Mistrz ortografii 2016”. – Jestem pod wrażeniem z powodu tego, że tak wiele osób doskonale radzi sobie z językiem polskim. Muszę podziękować państwu za aktywność i pomysłodawczyni konkursu Andżelice Borys za wspaniałą inicjatywę – mówiła przewodnicząca jury.
Konsul Krzysztof Zieliński z kolei zaznaczył, iż w kilku zwycięskich pracach konkursowych jury nie dopatrzyło się ani jednego, najdrobniejszego nawet, błędu, co potwierdza niezwykle wysoki poziom wiedzy językowej uczestników konkursu oraz doskonałą znajomość polskiej ortografii wśród najlepszych.
Wyjazdem do Aten zostali nagrodzeni zdobywcy pierwszych dwóch miejsc w konkursie „Mistrz ortografii 2016”.
W kategorii 6-8 klasy
Wśród uczniów szkół z polskim językiem wykładowym są to:
1. Edyta Soroka – Polska Szkoła w Grodnie;
2. Mirosława Szwed – Polska Szkoła w Grodnie.
Wśród uczniów szkół społecznych:
1. Aleksandra Dojnicz – Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach;
2. Tatiana Mazajło – Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie.
Wśród uczniów, pobierających fakultatywne zajęcia z języka polskiego:
1. Anastazja Griszyna – Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży w Nowogródku;
2. Karina Bojko – Szkoła Średnia nr19 w Mińsku.
W kategorii 9-11 klasy
Wśród uczniów szkół z polskim językiem wykładowym są to:
1. Ewelina Pęska – Polska Szkoła w Grodnie;
2. Anita Krasowska – Polska Szkoła w Grodnie.
Wśród uczniów szkół społecznych:
1. Elwira Urbanowicz – Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie;
2. Marek Szumski – Polska Szkoła Społeczna im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach.
Wśród uczniów, pobierających fakultatywne zajęcia z języka polskiego:
1. Karolina Dubicka – Szkoła Średnia w Werenowie;
2. Diana Szymielewicz – Szkoła Średnia w Dociszkach.
Wyróżnienia jury i ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sokółce oraz Przedsiębiorstwo EKOprojekt Jerzy Pławsiuk vouchery na wyjazd do Włoch otrzymało z rąk członka Zarządu Powiatu Sokólskiego Krzysztofa Szczebiota pięciu konkursantów: Paulina Anisim z Baranowicz, Beata Możejko z Porzecza, a także grodnianie – Ewelina Ustach, Władysław Aleszczyk oraz Aleksander Czerniawski.
Nagrodami rzeczowymi w postaci słowników i książek reprezentant Starostwa Powiatowego w Sokółce wyróżnił jeszcze sześć osób: Aleksandrę Cygiel ze Zdzięcioła, Angielinę Borysienko i Wiktorię Skorb z Grodna oraz trzy konkursantki z Wołkowyska – Julię Zielińską, Nadzieję Wróblewską i Beatę Żłobowicz.
Jak podkreśliła w rozmowie z portalem Znadniemna.pl Andżelika Borys: – Żaden z uczestników konkursu nie powinien czuć się przegrany. Organizując letnie wyjazdy wakacyjne do Polski dla młodzieży z Białorusi, będziemy się starali organizować je tak, aby każdy z konkursantów skorzystał z takiego wyjazdu – mówi organizator konkursu „Mistrz ortografii 2016”.
Znadniemnna.pl
Były nauczyciel / 25 kwietnia, 2016
A gdzie są uczniowie z Polskiej Szkoły w Wolkowysku…….az płakać sie chcę….
/
Aleksandra / 24 maja, 2016
W ubiegłym roku uczniowie z Wołkowyska w nagrodę pojechali do Włoch, w tym roku dali szansę innym …; Za rok trzy pierwsze miejsca na pewno zdobędzie Wołkowysk!
/
Liza / 20 stycznia, 2017
Cykl &q&lq;Aotissimumutuot; jest cyklem wiele dla mnie znaczÄ…cym, Pani WiesÅ‚awo. ZaczynaÅ‚em go pisać, myÅ›lÄ…c, że rozpocznie nowy okres (już po "Rhode Island" byÅ‚em w momencie zwrotu). OkazaÅ‚ siÄ™ jednak jeszcze silniejszym, drugim zamkniÄ™ciem dotychczasowego etapu.Niebawem w ramach wernisażu w Artpubgalerii zaprezentowanych zostanie 15 ekfraz. ProszÄ™ wtedy odwiedzić tÄ™ galeriÄ™…Z pozdrowieniami :).
/
Andrzej Poterek z Kalifornii / 28 kwietnia, 2016
Wkrotce Polacy z za granicy beda uczyc w Polsce polskich matolow jak mowic i pisac po polsku.
Brawo ZPB.
/
Dorota / 29 kwietnia, 2016
Gratuluję młodzieży, a także organizatorom i sponsorom, że wspólnymi siłami potrafią i chcą propagować język polski.
/