Niezwykle ważnym wydarzeniem życia kulturalnego białoruskiej stolicy stał się czwarty już, doroczny Festiwal Piosenki Anny German „Eurydyka”, który w tym roku gościła najbardziej prestiżowa instytucja kulturalna Białorusi – Pałac Republiki.
Zdobywczynią Grand Prix konkursu festiwalowego została młoda śpiewaczka z Mołodeczna Nina Żukowska, a wśród laureatów znalazła się córka zasłużonych działaczy Związku Polaków na Białorusi z Rosi Stanisławy i Antoniego Chomczukowych – Wiktoria Chomczukowa.
Wiktoria zdobyła pierwszą nagrodę w kategorii solistów w wieku 26 lat i starszych oraz nagrodę specjalną członkini jury konkursu Agaty Miedyńskiej, dyrektor Amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze, zapewniającą laureatce możliwość występu podczas koncertu poświęconemu Annie German w Zielonej Górze w przyszłym roku.
W młodszej kategorii wiekowej (od 15 do 26 lat) w konkursie festiwalu triumfowała mieszkanka Mińska Anastazja Raczycka.
Kolejny reprezentant białoruskiej stolicy Dmitrij Ustinow otrzymał nagrodę specjalną jurora Piotra Siły, dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim. Wyróżnienie to zapewnia laureatowi występ na festiwalu organizowanym przez kierowaną przez Piotra Siłę instytucję kultury w Mińsku Mazowieckim.
Mimo tego, że Anna German pozostaje w naszej pamięci przede wszystkim, jako wybitna solistka – w konkursie jej imienia, organizowanym od czterech lat w białoruskiej stolicy przy wsparciu Ambasady RP i Instytutu Polskiego w Mińsku przez duet wokalny WitaM (Maryna Towarnicka i Witalij Aleszkiewicz), szanse na zaistnienie mają nie tylko soliści, lecz także zespoły. W tej kategorii konkursowej w tym roku zwyciężył zespół „Majowy kwiat”, a nagrodę specjalną przyznano duetowi „Ave Muzyka” (Helena Konończuk i Wiktoria Szitikowa z Mińska ).
Nagrody specjalne festiwalu trafiły także do solistek Tatiany Trojanowskiej i Olgi Kolmakowej.
Po wręczeniu nagród i wyróżnień festiwalu przed rozpoczęciem koncertu galowego na Małą Scenę Pałacu Republiki wyszedł Charge d’Affaires a. i. Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Białoruś Michał Chabros. Dziękując uczestnikom i organizatorom festiwalu, dyplomata ujawnił, że urodził się w roku, w którym Anna German zmarła, ale „geniusz tej kobiety okazał się ponadczasowy”.
Regulamin konkursowy Festiwalu Anny German Eurydyka przewiduje wykonanie przez konkursantów dwóch utworów legendarnej polskiej piosenkarki – jednego w języku polskim i jeszcze jednego w języku rosyjskim. Sam konkurs odbył się w przededniu koncertu galowego, a wystartowało w nim 21 solistów i zespołów.
Ogółem do konkursu zgłosiło się 25 kandydatów, ale czterech z nich zostało odsianych na etapie przeglądu przedkonkursowego przez jury w składzie: Tatiana Starczenko (przewodnicząca jury, solistka Białoruskiej Filharmonii Państwowej), Agata Miedyńska (dyrektor Amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze), Tatiana Drobyszewa (starszy wykładowca na Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury), Julia Szpilewska (aktorka Narodowego Akademicznego Teatru im. Janki Kupały), Piotr Siła (dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim) oraz znana polska dziennikarka radiowa Teresa Drozda.
Według zapewnień członków jury i niezależnych ekspertów poziom konkursu Festiwalu Anny German „Eurydyka” w Mińsku z roku na rok nie tylko nie spada, lecz startują w nim coraz bardziej utalentowani i dojrzali artystycznie wykonawcy.
Wraz z laureatami tegorocznej edycji festiwalu podczas koncertu galowego wychodzili na scenę laureaci z poprzednich lat, między innymi zwyciężczyni z zeszłego roku Julia Safonowa (Skurko) oraz zeszłoroczna zdobywczyni nagrody specjalnej Olga Guczek. W koncercie wystąpili też uznani i popularni artyści: członkini jury Julia Szpilewska, laureat międzynarodowych konkursów Igor Zadorożnyj, laureatka Międzynarodowego Festiwalu Anny German „Tańczące Eurydyki” w Zielonej Górze Nadzieja Brońska, laureaci Międzynarodowego Festiwalu im. Marii Konopnickiej w Przedborzu i organizatorzy Festiwalu Anny German „Eurydyka” duet „WitaM” oraz gwiazdor białoruskiej estrady, Narodowy Artysta Republiki Białoruś Mikołaj Skorikow, będący promotorem i nauczycielem zdobywczyni Grand Prix Niny Żukowskiej, na co dzień – wokalistki wspierającej (backing vocalist – ang.) Mikołaja Skorikowa.
Według organizatorów Festiwalu, osiągającego z roku na rok coraz wyższy poziom, popularność i uznanie miłośników twórczego dziedzictwa Anny German, planują oni rozwijać swoje przedsięwzięcie i jeszcze szerzej popularyzować twórczość patronki Festiwalu w twórczych środowiskach mieszkańców Białorusi.
Ludmiła Burlewicz z Mińska, zdjęcia Włodzimierza Aleszkiewicza