Podczas długiego weekendu, na który poza Świętem Pracy przypadły najważniejsze święta narodowe – Święto Flagi, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz 224. rocznica uchwalenia w Rzeczypospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Konstytucji 3 Maja – Polacy na Grodzieńszczyźnie uczestniczyli w szeregu świątecznych przedsięwzięć.
Jeszcze w przeddzień świątecznego weekendu uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi w Grodnie dla swoich koleżanek i kolegów oraz grona nauczycieli przedstawili Akademię Trzeciomajową.
Udział w przedstawieniu wzięli także grodzieńscy artyści z reprezentacyjnego chóru ZPB „Głos znad Niemna”. Chórzyści zaśpiewali pieśni patriotyczne, a solista chóru Andrzej Aniśko wykonał dla polskiej młodzieży pod akompaniament gitarowy Mikołaja Żurniewicza kultowy przebój Jacka Kaczmarskiego „Mury”.
Polacy drugiego co do wielkości miasta w obwodzie grodzieńskim – Lidy – zorganizowali z okazji świąt narodowych spotkanie dla uczniów i dorosłych w szkółce parafialnej, prowadzonej przez miejscowy odział ZPB. Spotkanie było poświęcone historii miasta Lida oraz wybitnym Polakom pochodzącym z ziemi lidzkiej, bądź z nią związanym.
Ważną częścią spotkania w Lidzie stała się prezentacja działalności Oddziału ZPB w Lidzie, podczas której prawie każdy aktywny działacz oddziału mógł zobaczyć siebie na zdjęciach, zrobionych podczas obchodzonych wspólnie świąt narodowych i religijnych, a także podczas sprzątania na znajdujących się na ziemi lidzkiej polskich nekropoliach.
Sprzątanie na cmentarzach polskich żołnierzy w Lidzie, Surkontach, Niecieczy i Paszkiewiczach zorganizowali z okazji świąt narodowych Polacy Lidy również w tym roku.
Ostatnim zauważalnym akcentem obchodów Świąt Majowych na Grodzieńszczyźnie w miniony weekend stało się tradycyjne w Dniu Konstytucji 3 Maja składanie przez Polaków Grodna i pracowników Konsulatu Generalnego RP w Grodnie, na czele z szefem placówki konsulem generalnym Andrzejem Chodkiewiczem, kwiatów przy grodzieńskich pomnikach wielkich Polaków.
Znadniemna.pl, zdjęcia Iness Todryk-Pisalnik i Ireny Biernackiej