Kolejne spotkanie cykliczne odbyło się w dn. 17 stycznia. Jak podkreślił witając zebranych Konsul Generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz, zapoczątkowało ono obchody 150. rocznicy powstania styczniowego.
Z odczytem o przebiegu powstania, jego przywódcach, najważniejszych bitwach, a także o miejscach pamięci i grobach powstańców na Grodzieńszczyźnie opowiedział historyk Józef Porzecki. Krajoznawca Iwan Budnik uzupełnił temat zwracając uwagę na operacje karne wojsk rosyjskich, stosowanie przez tłumiciela powstania Murawiowa-Wieszaciela zasady odpowiedzialności zbiorowej, gdy palono całe wsie za pomoc powstańcom, a mieszkańców wysyłano na Syberię i w głąb Rosji.
Lubow Zoryna opowiedziała o historii obrazu z 1934 roku, znajdującego się w domu rodziny grodzieńskiej i przedstawiającego śmierć powstańca. Jaki jest los tej rodziny nie wiadomo, prawdopodobnie ich deportowano, a dom przejęła rodzina przybyła z Rosji.
O swoim dziadku – powstańcu styczniowym i dalszych losach rodziny opowiedział krajoznawca Witold Iwanowski.
Spotkania Czwartkowe, na które zapraszają redakcja „Magazynu Polskiego” i Konsulat Generalny RP w Grodnie, odbywają się w trzeci czwartek miesiąca. Następne odbędzie się dn. 21 lutego o 18.30.
IW