HomeOświataKlub Inteligencji Polskiej

Klub Inteligencji Polskiej

Wczoraj odbyło się kolejne posiedzenie Klubu Inteligencji Polskiej, któremu po raz pierwszy przewodniczyła nowa prezes – Anna Porzecka. Temat spotkania, z racji tego, że w tych dniach przypada 150. rocznica powstania styczniowego, został poświęcony jednemu z największych zrywów patriotycznych w historii Narodu Polskiego.

Anna_Porzecka_Klub_Inteligencji_Polskiej

Anna Porzecka, prezes Klubu Inteligencji Polskiej

W swoim wykładzie historyk Józef Porzecki nie tylko przypomniał zebranym najważniejsze daty, fakty i nazwiska związane z powstaniem, ale też dużo uwagi poświęcił wydarzeniom sprzed 150 lat, które rozgrywały się na terenie Grodzieńszczyzny. Klubowicze mieli też możliwość zobaczyć na slajdach miejsca pamięci z okresu powstania styczniowego.

W wielu miastach Polski zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające rocznicę powstania styczniowego, wzięły w nich udział najwyższe władze państwa, w tym również prezydent Bronisław Komorowski. Natomiast na Białorusi obchody rocznicy tak ważnego i budującego wydarzenia w historii kraju zostały zignorowane na poziomie państwowym, lecz spora część społeczeństwa uczciła największy zryw patriotyczny w dziejach polskiego i białoruskiego narodów. Zresztą w historiografii białoruskiej powstanie z 1863 roku funkcjonuje pod nazwą „powstanie Kalinowskiego”, co w znaczny sposób zniekształca i ogranicza prawdziwy obraz wydarzenia historycznego.

Na zakończenie spotkania Józef Porzecki podzielił się swoimi spostrzerzeniami, że po rozmowie z uczniami wielu szkół grodzieńskich, którzy uczęszczają na jego zajęcia w szkole społecznej, wywnioskował, iż w szkołach państwowych, w dniu wybuchu powstania, nie wspomniano ani słowem o wydarzeniu, które rozgrywało się na naszych terenach.

– Z przykrością stwierdzam, że historiografia białoruska przemilcza to wydarzenie, nie jest ono popularyzowane, szczególnie wśród młodzieży. Gdy pytam uczniów, szkoły społecznej, czy coś wiedzą o powstaniu, o jego przywódcach, o Traugucie mianowicie, okazuje się, że praktycznie nic nie wiedzą. Proszę was, nauczycieli, aby w swoich szkołach przekazywaliście wiedzę o tym powstaniu – zaapelował Józef Porzecki.

IE

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content