
Na białoruskiej platformie sprzedażowej Kufar pojawiły się ogłoszenia o sprzedaży gotowych botów, pomagających w znajdowaniu i zajmowaniu wolnych miejsc w systemie rejestracji terminów do składania dokumentów na uzyskanie polskiej wizy.
Lokalizacja obydwu ogłoszeń to Grodno i obwód grodzieński. Bot, rezerwujący wolny termin, będzie kosztował nabywcę 900 rubli – pisze Hrodna.life.
Ogłoszenia o powyższej treści w dziale „gotowe oferty” zamieścił na platformie Kufar użytkownik o imieniu Valery. Ofiarowany przez niego produkt to „kod do bota”. W marcu gotowy do użytku bot kosztował 800 rubli, a teraz – w maju – jego cena wzrosła do 900 rubli. Obie reklamy skierowane są do odbiorców z Grodna i obwodu grodzieńskiego.
Podobne ogłoszenia można znaleźć na innej białoruskiej platformie internetowej – Onliner.by. Tutaj użytkownik, posługujący się pseudonimem Valera2901, próbował sprzedać gotowego bota w listopadzie 2024 roku. Zachwalał ofertę w taki oto sposób:
„Okres zwrotu zainwestowanej kwoty wynosi 3-4 miesiące, praca zdalna — wystarczy laptop, możliwa współpraca. Wsparcie programisty bez dodatkowych opłat, możliwość wynajmu bota” — pisał Valera2901.
Biorąc pod uwagę, że Białorusini są teraz skłonni zapłacić pośrednikom za pomoc w rejestracji wizowej nawet 400 rubli (470 złotych), nabywca bota mógłby teoretycznie zwrócić inwestycję już od pierwszych dwóch klientów.
Jakie sposoby Białorusini stosują aby otrzymać polską wizę?
Ze względu na duże zapotrzebowanie i brak możliwości samodzielnej rejestracji w centrach wizowych, Białorusini wymyślają różne sposoby, aby uprościć sobie proces składania dokumentów wizowych.
We wrześniu 2024 roku pojawiła się informacja, że mieszkańcy innych regionów zmieniali sobie zameldowanie na Grodno. W tym celu znajdowali pośredników, którzy byli gotowi zameldować ich w swoim mieszkaniu. Usługa ta kosztowała nawet 300 rubli (350 złotych). W 2024 roku bowiem wizę pracowniczą łatwiej było otrzymać w polskim konsulacie w Grodnie niż w placówkach Mińska czy Brześcia.
Otrzymanie wizy polskiej staje się coraz trudniejsze
Proces uzyskania wizy polskiej dla Białorusinów co raz bardziej się komplikuje. W ciągu ostatnich czterech lat znacznie zmniejszyła się liczba pracowników konsularnych w Mińsku, Brześciu oraz w Grodnie. Równolegle znacząco spadła liczba przyjmowanych wniosków wizowych.
Od stycznia 2024 roku polski rząd zakończył program wizowy „Polska. Business Harbor”, skierowany do biznesmenów, autorów startupów i pracowników branży IT.
Obecnie, nawet mając zaproszenie od krewnych, przyjaciół lub pracodawcy, praktycznie niemożliwe jest samodzielne złożenie dokumentów na wizę. Firmy pośredniczące w uzyskaniu polskiej wizy pobierają za swoje usługi opłatę w wysokości od 400 do 1000 rubli białoruskich (od 470 do 1170 złotych) od osoby, w zależności od rodzaju wizy.
Znadniemna.pl za Hrodna.life