
Krajoznawca z Grodna Mieczysław Supron ustalił, pod jakim kątem Napoleon Orda wykonał jeden ze swoich rysunków Grodna. Zagadkę udało się rozwiązać dzięki wysokiej jakości kopii malunku, która trafiła w ręce krajoznawcy. Sprawę opisał on sam na swoim blogu na platformie livejournal.com.
Mieczysław Supron pisze, że przez długi czas nie mógł zrozumieć, pod jakim kątem Orda namalował fragment jednej z ulic Grodna. Wysokiej jakości kopia , która trafiła w ręce krajoznawcy, pozwoliła odczytać pozostawiony przez artystę podpis rysunku: Grodno, 4 sierpnia 1866. Wyjście z mostu.
„W mieście było wówczas kilka mostów. Jednak były to głównie prowizoryczne „przeprawy” przez Niemen, a naprawdę duży most dla pieszych i wozów był tylko jeden. Znajdował się przy samym zejściu z ulicy Mostowej i łączył historyczne centrum miasta z lewobrzeżną częścią. To nie był pierwszy most w tym miejscu. Rzecz w tym jednak, że był drewniany, a więc nie przetrwał długo” – wyjaśnił swoje wątpliwości grodnianin.
W ten sposób Mieczysławowi Supronowi udało się ustalić, że Orda narysował skrzyżowanie ulicy Mostowej i zaułka Podgórnego (w okresie międzywojennym – ul. Plebańska).
Krajoznawca zauważa, że budynek widoczny na rysunku Napoleona Ordy nie przetrwał do naszych czasów.
Oto lokalizacja rysunku Ordy na planie Grodna z 1866 roku:
Na zdjęciu Feliksa Woroszylskiego z lat 20. XX stulecia:
Ma współczesnej mapie Grodna (zaznaczone kółkiem):
Znadniemna.pl za Supron-licvin.livejournal.com