
Wybory prezydenckie coraz bliżej. Odbędą się 18 maja 2025 roku. Jeżeli dojdzie do drugiej tury głosowania, zostanie ona przeprowadzona po dwóch tygodniach – 1 czerwca. W wyścigu o fotel prezydenta bierze udział 13 kandydatów.
Oto lista kandydatów na najwyższy urząd w Rzeczypospolitej Polskiej (w kolejności alfabetycznej):
- Artur Bartoszewicz (l. 51, ekonomista, wykładowca akademicki);
- Magdalena Biejat (l. 43, wicemarszałek Senatu, Lewica, obecnie bezpartyjna);
- Grzegorz Braun (l. 58, poseł do Parlamentu Europejskiego, Konfederacja Korony Polskiej);
- Szymon Hołownia (l. 48, marszałek Sejmu, Polska 2050 Szymona Hołowni);
- Marek Jakubiak (l. 66, poseł na Sejm, prezes partii Federacja dla Rzeczpospolitej);
- Maciej Maciak (l. 54, przedsiębiorca, dziennikarz, lider Ruchu Dobrobytu i Pokoju);
- Sławomir Mentzen (l. 38, poseł na Sejm, Konfederacja Wolność i Niepodległość);
- Karol Nawrocki (l. 42, prezes IPN, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość);
- Joanna Senyszyn (l. 76, była posłanka SLD, obecnie bezpartyjna);
- Krzysztof Jakub Stanowski (l.42, dziennikarz, założyciel kanału Zero);
- Rafał Trzaskowski (l. 53, prezydent Warszawy, popierany przez Koalicję Obywatelską);
- Marek Woch (l. 46, Bezpartyjni Samorządowcy – Łączy nas Polska);
- Adrian Zandberg (l. 45, poseł na Sejm, partia Razem).
Uwaga na strefy czasowe!
Głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja 2025 roku. Lokale wyborcze będą czynne w godzinach od 7:00 do 21:00. Dotyczą one także czasu lokalnego w państwach poza Polską.
Jeżeli jednak w danym państwie (lub na statku) głosowanie miałoby być – z uwagi na różnicę strefy czasowej – zakończone w dniu następnym po dniu głosowania w kraju, przeprowadza się je dzień wcześniej. W tym przypadku datę 17 maja zaznaczyć powinny osoby przebywające m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku czy w krajach Ameryki Południowej.
Ewentualna druga tura zaplanowana jest dwa tygodnie później, czyli 1 czerwca 2025. Podobnie jak wskazaliśmy wyżej, do urn dzień wcześniej udadzą się Polacy przebywający w Amerykach.
Głosowanie za granicą
Obywatele polscy przebywający poza granicami kraju będą mogli zagłosować wyłącznie osobiście, w siedzibach obwodowych komisji wyborczych. Rozporządzenie w sprawie ich utworzenia za granicą zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw 8 kwietnia. Jest ono dostępne pod tym adresem .
Do 13 maja wyborcy przebywający za granicą lub na polskich statkach morskich mogą składać wnioski o ujęcie w spisie wyborców. Należy pamiętać o tym obowiązku, ponieważ jego niedopełnienie uniemożliwi oddanie głosu. Planujący głosować na statkach zobowiązani są zgłosić ten zamiar kapitanowi (także w przypadku chęci dopisania się przed drugą turą).
Natomiast w przypadku osób przebywających za granicą, rejestracja w spisie wyborczym następuje poprzez zgłoszenie swoich danych konsulowi. Będzie można tego dokonać w udostępnionym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych systemie e-Wybory, przekazując wniosek w postaci papierowej (z własnoręcznym podpisem) lub wysyłając go w formie skanu na e-mail wskazany przez konsulat. Zachęcamy do śledzenia komunikatów polskich służb konsularnych w poszczególnych państwach.
W zgłoszeniu wskazuje się:
- imię (imiona) i nazwisko,
- numer PESEL,
- numer ważnego polskiego paszportu lub
- numer ważnego polskiego dowodu osobistego (na obszarze państw członkowskich UE oraz państw, na terenie których można wjechać na podstawie polskiego dowodu osobistego),
- adres pobytu za granicą,
- dane kontaktowe (e-mail lub numer telefonu komórkowego).
W przypadku ponownego głosowania (druga tura) odbędzie się ono w tych samych obwodach. Jeśli zarejestrowaliśmy się do obwodu przed pierwszą turą, będziemy uprawnieni do głosowania w nim także w drugiej. Jeśli jednak zmieni się miejsce naszego pobytu, powinniśmy wyrejestrować się z dotychczasowego obwodu, a następnie zgłosić zamiar głosowania w nowym miejscu. Formalności tych należy dopełnić najpóźniej do 27 maja.
Znadniemna.pl na podstawie Powroty.gov.pl, Pkw.gov.pl