HomeHistoriaArchiwum AKO Obwodu Wołkowysk trafiło do Muzeum II Wojny Światowej

Archiwum AKO Obwodu Wołkowysk trafiło do Muzeum II Wojny Światowej

Do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trafiło archiwum Armii Krajowej Obywatelskiej Obwodu Wołkowysk. Zbiór dokumentów z 1944 i 45 roku liczy 194 karty – podała rzeczniczka instytucji Aleksandra Trawińska.

„Cenny zbiór dokumentów przekazała muzeum mieszkająca w San Francisco Anna Frackowiak, wnuczka kpt. Władysława Piekarskiego »Ordona«, »Pika« – komendanta Obwodu Wołkowysk Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej. Do pojałtańskiej Polski materiały trafiły we wrześniu 1945 r., gdy »Pik« zakończył działalność konspiracyjną i wyjechał z Wołkowyska na Dolny Śląsk, rozpoczynając życie w cywilu” – przekazała rzeczniczka Muzeum II WŚ.

Dodała, że archiwum liczy 194 karty. Układają się one w obraz działań jednej ze struktur terenowych AKO – Obwodu Wołkowysk. W zbiorze zachowało się też kilka dokumentów z 1942 r., m.in. dotyczących powołania ppor. „Ordona” na zastępcę komendanta Obwodu AK Wołkowysk. Zachował się również podpis płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, dowódcy Okręgu Białystok AK. Są też materiały z 1944 r., a więc z okresu funkcjonowania Armii Krajowej.

Darowizna obejmuje również osobiste przedmioty „Ordona”: lornetkę wojskową i plecak.

Muzeum podało, że po niezbędnych pracach konserwatorskich archiwum AKO zostanie udostępnione badaczom.

Armia Krajowa Obywatelska (lub Obywatelska Armia Krajowa) powstała w lutym 1945 r. na rozkaz płk. Władysława Liniarskiego, komendanta Okręgu Białystok Armii Krajowej. Funkcjonowała na terenie tego okręgu, prowadząc działania przeciwko Sowietom i instalowanym przez nich organom władzy komunistycznej. Była lokalną organizacją podziemia antykomunistycznego, działająca na terenie województwa białostockiego oraz znajdujących się po wschodniej stronie granicy dawnych polskich powiatów wołkowyskiego i grodzieńskiego.

Znadniemna.pl za Dzieje.pl/PAP, fot.: Facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej

Brak komentarzy

Skomentuj

Przejdź do treści