HomeReligiaW dniu pogrzebu papieża Franciszka Polska pogrąży się w żałobie

W dniu pogrzebu papieża Franciszka Polska pogrąży się w żałobie

Decyzją Prezydenta RP dzień pogrzebu papieża Franciszka będzie dniem żałoby narodowej – poinformował we wtorek, 22 kwietnia, szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Wojciech Kolarski. Rozporządzenie wymaga kontrasygnaty premiera. Taki dokument zostanie przekazany do KPRM.

„W związku ze śmiercią Ojca Świętego, prezydent Andrzej Duda podjął decyzję, aby dzień pogrzebu – 26 kwietnia – ogłosić dniem żałoby narodowej” – powiedział Kolarski podczas wtorkowego briefingu. Jak dodał, rozporządzenie prezydenckie wymaga kontrasygnaty premiera Donalda Tuska i taki dokument „zaraz zostanie przez szefa Kancelarii minister Małgorzatę Paprocką przekazany do KPRM”.

Pogrzeb papieża – w sobotę

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek o godz. 7.35 w wieku 88 lat. Przyczyną śmierci były udar mózgu, śpiączka i nieodwracalna zapaść kardiologiczna. Pogrzeb papieża Franciszka odbędzie się w sobotę, 26 kwietnia,  o godzinie 10:00 w Watykanie – poinformował we wtorek Urząd Celebracji Liturgicznych Stolicy Apostolskiej. Ceremonia przeniesienia w procesji trumny z ciałem papieża Franciszka z Kaplicy Domu Świętej Marty w Watykanie do bazyliki Świętego Piotra rozpocznie się natomiast w środę o 9:00 rano.

W wydanym komunikacie wyjaśniono, że po chwili modlitwy, którą poprowadzi Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell wyruszy procesja w kierunku bazyliki. Procesja z Domu Świętej Marty przejdzie przez Plac Świętego Piotra. W bazylice trumna zostanie wystawiona, by papieżowi mogli oddać hołd wierni. Uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka rozpoczną się natomiast w sobotę 26 kwietnia na placu Świętego Piotra o godz.10.

Mszy przewodniczyć będzie dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po mszy na placu Świętego Piotra trumna z ciałem papieża zostanie przewieziona do bazyliki Matki Bożej Większej, gdzie Ojciec Święty Franciszek zostanie pochowany zgodnie ze swoją wolą.

Testament papieża Franciszka

Papież Franciszek w ogłoszonym w poniedziałek wieczorem testamencie napisał, że pragnie być pochowany w rzymskiej papieskiej bazylice Matki Bożej Większej. Papież poprosił o skromny grób w ziemi i jedynie napis: Franciscus.

Napisał: „W imię Najświętszej Trójcy. Amen. Czując, że zbliża się zmierzch mojego ziemskiego życia, i z żywą nadzieją na życie wieczne pragnę wyrazić moją wolę w testamencie wyłącznie, jeśli chodzi o miejsce mojego pochówku”.

„Moje życie i posługę kapłańską oraz biskupią zawsze zawierzałem Matce Naszego Pana, Najświętszej Maryi. Dlatego proszę, aby moje doczesne szczątki spoczęły w oczekiwaniu na dzień zmartwychwstania w Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej” – zaznaczył papież.

Dodał: „Pragnę, aby moja ostatnia ziemska podróż zakończyła się w tym prastarym sanktuarium maryjnym, do którego udawałem się na modlitwę przed i na zakończenie każdej podróży apostolskiej, by zawierzyć ufnie moje intencje Matce Niepokalanej i podziękować jej za łagodną i macierzyńską troskę”.

„Proszę, aby mój grób został przygotowany w niszy w nawie bocznej między Kaplicą Paulińską (Kaplicą Salus Populi Romani) i Kaplicą Sforza tejże papieskiej bazyliki” – napisał Franciszek.

Przekazał też dyspozycję: „Grób ma być w ziemi, prosty, bez szczególnego zdobienia i z jedynym napisem: Franciscus”.

„Wydatki na przygotowanie mojego pochówku zostaną pokryte sumą od dobroczyńcy, którą przeznaczyłem na ten cel, by przekazać Papieskiej Bazylice Matki Bożej Większej. Odpowiednie instrukcje w tej sprawie przekazałem Jego Ekscelencji Rolandasowi Makrickasowi, Komisarzowi Nadzwyczajnemu Kapituły Liberiańskiej” – zaznaczył papież.

Testament Ojca Świętego kończą następujące słowa: „Niech Pan obdarzy zasłużoną nagrodą tych, którzy mnie miłowali i nadal będą modlić się za mnie. Cierpienie, które stało się udziałem ostatniego etapu mojego życia, ofiarowałem Panu o pokój na świecie i braterstwo między narodami. Franciszek”.

Konklawe w maju

Dzisiaj o godz. 9:00 rozpoczęła się pierwsza kongregacja generalna kardynałów po śmierci papieża. W kongregacji biorą udział wszyscy przybyli do Rzymu kardynałowie, również ci, którzy  nie będą wybierać nowego papieża ze względu na wiek (w konklawe uczestniczą tylko purpuraci którzy nie ukończyli 80 lat – red.). Odtąd kongregacje generalne będą się odbywały codziennie aż do konklawe.

Według nieoficjalnych doniesień  konklawe odbędzie się między 5 a 10 maja.

Decyzje dotyczące tych dat zostaną podjęte podczas trwających już kongregacji kardynałów, czyli narad kardynałów, zwoływanych w okresie wakatu w Stolicy Apostolskiej po śmierci papieża i przed wyborem jego następcy.

Znadniemna.pl na podstawie IAR/PAP/ Vaticannews.va, na zdjęciu: Ciało Franciszka w trumnie jest obecnie wystawione w kaplicy Domu Św. Marty. W środę zostanie przeniesione do Bazyliki Św. Piotra,  fot.: VATICAN MEDIA Divisione Foto

Brak komentarzy

Skomentuj

Przejdź do treści