
Emerytowany arcybiskup-metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz dobrze, bez powikłań zniósł chemioterapię, którą lekarze zapisali mu w leczeniu choroby onkologicznej. 17 marca br. hierarcha poinformował, że przed dwoma laty zdiagnozowano u niego raka skóry (czerniaka), po czym poddał się on operacji usunięcia guza. Następnie był regularnie badany w ośrodku onkologicznym. „Dwa tygodnie temu podczas kontroli okazało się, że mam przerzuty do płuc” – wyznał w połowie marca br. arcybiskup.
Według wiernych, kolejne etapy leczenia zaplanowano po Wielkanocy. Nikt nie potrafi na razie przewidzieć, ile cyklów chemioterapii będzie potrzebnych, aby oddalić groźbę rozwoju choroby.
Po dwóch cyklach leczenia honorowy hierarcha czuje się jak dawniej. Przychodzi do kaplicy, aby się pomodlić, sam odprawia Mszę Świętą, a także wychodzi na spacer wokół domu. Arcybiskup jest gotowy nadal odwiedzać parafie i modlić się z parafianami na zaproszenie ich proboszczów.
W Wielkim Tygodniu hierarcha zamierza odwiedzić kilka parafii w okolicach Mińska.
Jak wiadomo, chemioterapię przeprowadza się w cyklach trwających kilka dni, po czym następuje przerwa. Leczenie według tego schematu może trwać niekiedy nawet rok, w zależności od stanu pacjenta i decyzji lekarzy. Dlatego ważne jest, aby nie ustawać w modlitwie za czcigodnego hierarchę.
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz urodził się 3 stycznia 1946 roku w Odelsku koło Grodna na Białorusi (wówczas była to część archidiecezji wileńskiej) w rodzinie polskiej. W roku 1962, po ukończeniu szkoły średniej, rozpoczął studia na Wydziale Fizyki i Matematyki Grodzieńskiego Instytutu Pedagogicznego, ale po roku został relegowany ze studiów z powodu wyznawania swej wiary. W 1964 roku podjął studia na Wydziale Energetyki i Konstrukcji Maszyn na Politechnice Leningradzkiej. Dyplom uzyskał w 1970 roku, zdobywając tytuł inżyniera mechanika.
Po ukończeniu studiów podjął pracę w Wileńskiej Fabryce Obrabiarek, gdzie początkowo pracował na sali montażowej, a następnie w biurze konstrukcyjnym. Wraz z grupą inżynierów opracował projekt wysokoobrotowej obrabiarki, która znalazła zastosowanie w Wołżańskiej Fabryce Samochodów.
W 1976 roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Kownie. 31 maja 1981 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk administratora apostolskiego archidiecezji kowieńskiej arcybiskupa Liudvikasa Povilonisa. W 1985 uzyskał na Wydziale Teologicznym w Kownie licencjat kanoniczny nauk kościelnych na podstawie pracy pt. Nauczanie konstytucji dogmatycznej o Kościele II Soboru Watykańskiego „Lumen gentium”, a w 1988 na tym samym Wydziale uzyskał stopień doktora teologii na podstawie pracy pt. Pogłębienie nauki o Kościele w pracach i dokumentach II Soboru Watykańskiego.
W latach 1981–1986 był wikariuszem w wileńskim kościele św. Teresy (Ostra Brama), a od roku 1986 do 1987 – w kościele Matki Boskiej Szkaplerznej w Druskienikach. Następnie powrócił do Wilna, gdzie został wikariuszem w kościele Świętego Ducha prowadzącym duszpasterstwo w języku polskim. 13 lutego 1988 został mianowany proboszczem dwóch parafii w Grodnie: Matki Bożej Anielskiej oraz św. Franciszka Ksawerego.
5 września 1989 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem, administratorem apostolskim Mińska i całej Białorusi, po czym osobiście udzielił mu sakry 20 października tegoż roku w Rzymie. Była to pierwsza katolicka nominacja biskupia dla Białorusi po II wojnie światowej.
Gdy 13 kwietnia 1991 roku Ojciec Święty mógł utworzyć również pierwsze struktury katolickie w ówczesnym ZSRR, mianował bp. Kondrusiewicza arcybiskupem, administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego Europejskiej Części Rosji z siedzibą w Moskwie. A gdy na początku 1999 roku powstała pierwsza w historii Konferencja Biskupów Katolickich Rosji, na jej czele stanął właśnie abp T. Kondrusiewicz. Stanowisko to piastował do 2005 roku. „Po drodze” papież podzielił w roku 1999 rozległą administraturę apostolską Europejskiej Części Rosji na dwie mniejsze jednostki i abp Kondrusiewicz został przełożonym jej północnej części. Po podniesieniu dotychczasowych administratur do rangi diecezji 11 lutego 2002 roku arcybiskup został pierwszym metropolitą nowo powstałej archidiecezji Matki Bożej w Moskwie.
Na tym stanowisku pozostawał do 21 września 2007 roku, gdy Benedykt XVI powołał go na arcybiskupa metropolitę mińsko-mohylewskiego. Jednocześnie w latach 2011-12 abp Kondrusiewicz był administratorem diecezji pińskiej. Od 3 czerwca 2015 roku do 14 kwietnia roku 2021 był przewodniczącym episkopatu Białorusi. Po wybuchu masowych protestów na Białorusi w sierpniu 2020 roku wzywał publicznie do pokojowego rozwiązania kryzysu i zaprzestaniu stosowania przemocy wobec protestujących. 31 sierpnia tegoż roku funkcjonariusze straży granicznej Białorusi odmówili abp. Kondrusiewiczowi wjazdu do kraju. 24 grudnia 2020 roku hierarcha powrócił po czterech miesiącach wygnania do kraju, a 3 stycznia 2021 roku papież Franciszek przyjął jego rezygnację z kierowania archidiecezją mińsko-mohylewską w związku z ukończeniem 75 roku życia.
Znadniemna.pl na podstawie Katolik.life/Ekai.pl, na zdjęciu: najnowsze (datowane 1 kwietnia 2025 r.) publiczne zdjęcie abp Tadeusza Kondrusiewicza, fot.: Katolik.life