
Już po raz jedenasty nauczyciele polonijni oraz eksperci z całego świata spotkają się w Wilnie, by wspólnie celebrować święto polskiej edukacji, kultury i nauki. XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych odbędzie się w dniach 23–25 maja 2025 roku, stając się ponownie prestiżową platformą wymiany myśli, doświadczeń i inspiracji pedagogicznych.
Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz ważnych inicjatyw edukacyjnych na świecie, jest organizowane m. in. przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP. Trwają zapisy dla chętnych, którzy pragną stać się częścią tej wyjątkowej inicjatywy.
– Cieszę się, że już po raz 11. możemy zaprosić na Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych. Tym razem do Wilna. Zjazd to wyjątkowa inicjatywa. To nie tylko spotkanie pedagogów, specjalistów i ekspertów z całego świata, ale przede wszystkim przestrzeń do budowania mostów między pokoleniami i społecznościami polonijnymi – powiedział Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. – Wydarzenie jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i najlepszych praktyk, a także wzmacniania naszej kultury, promowania polskiego języka oraz tradycji. To również możliwość wsparcia nauczycieli i pasjonatów literatury w ich nieocenionej misji kształcenia, edukowania kolejnych pokoleń Polaków, w szczególności tych mieszkających poza granicami naszego kraju – dodał prezes.
Edukacja z misją i pasją
Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych to znacznie więcej niż tylko konferencja – to prawdziwe „święto polonijnego nauczycielstwa” – Siłaczek i doktorów Judymów, które łączy pedagogów rozproszonych po wszystkich kontynentach. Każda edycja Zjazdu pokazuje, jak wielką rolę odgrywa edukacja w zachowaniu języka, tożsamości i dziedzictwa kulturowego wśród Polaków za granicą.
Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w projekt „Polacy światu: Nobliści”, którego celem jest promocja osiągnięć polskich laureatów Nagrody Nobla. Ich dorobek – zarówno w dziedzinie literatury, jak i nauki – stanowi inspirację dla nauczycieli i uczniów, przypominając, że polskość i światowość mogą iść w parze.
Warsztaty, wykłady i spotkania z wybitnymi gośćmi
Program Zjazdu zapowiada się niezwykle bogato. Uczestnicy wezmą udział w warsztatach dydaktycznych, wizytach studyjnych w litewskich instytucjach edukacyjnych i kulturalnych, a także w „inspirujących wykładach” poświęconych nowoczesnym metodom nauczania, roli kultury w edukacji oraz wyzwaniom pracy nauczyciela poza granicami kraju. Wśród gości specjalnych znajdą się prof. Michał Rusinek, prof. Łukasz Tischner, dr Łukasz Wróbel, a także wybitni artyści, w tym m.in. Anna Dymna. Wydarzenie uświetni koncert znakomitych polskich artystów na Zamku na Półwyspie w Trokach oraz spotkanie plenerowe w kompleksie pałacowym w Glinciszkach.
Edukacja jako akt wiary w człowieka
W czasach globalnych przemian, migracji i wyzwań tożsamościowych, rola nauczyciela polonijnego staje się nie tylko misją dydaktyczną, ale również działaniem na rzecz zachowania wspólnoty, języka i ducha narodowego. XI Światowy Zjazd w Wilnie przypomina, że edukacja to nie tylko przekaz wiedzy, ale akt zaufania do przyszłości, inwestycja w wartości i więzi, które przenoszą się przez granice i pokolenia. Jak powiedział kiedyś ks. prof. Tischner: „Człowiek nie może żyć bez nadziei, że jego życie ma sens”. Polscy nauczyciele na całym świecie, każdego dnia, swoim wysiłkiem i sercem, nadają temu sensowi konkretne imię: „język, kultura, pamięć”.
Uroczysta inauguracja z udziałem wyjątkowych gości
XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych zostanie uroczyście zainaugurowany w piątek, 23 maja 2025 roku w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli: Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, Przewodniczący Litewskiego Sejmu Saulius Skvernelis, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, a także Marszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka.
Trwa rejestracja uczestników
Zapisy na XI Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych wciąż trwają. Warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona. Aby zgłosić swój udział należy zarejestrować się na stronie internetowej www.odnswp.pl
Kontakt dla mediów
Anna Ostrowska, dyrektor ds. promocji i organizacji wydarzeń
Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP
mail: [email protected]
Znadniemna.pl/odnswp.pl