
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej zaprasza naukowców zagranicznych uczelni oraz ośrodków badawczych, posiadających tytuł co najmniej doktora, do składania wniosków w kolejnej edycji programu stypendialnego Ulam NAWA.
Celem programu jest zwiększanie stopnia umiędzynarodowienia polskich uczelni i instytucji naukowych. Program Ulam NAWA pozwala na przyjazdy do Polski uznanych jak i obiecujących naukowców, umożliwia im odbycie stażu, a także nawiązanie i pogłębienie współpracy naukowej w polskich ośrodkach badawczych oraz akademickich. Dzięki programowi możliwy jest stopniowy wzrost liczby zagranicznych naukowców zaangażowanych w badania naukowe i dydaktykę w Polsce, a przez to wzmocnienie potencjału polskich jednostek.
Warunki i korzyści:
- Czas trwania pobytu: od 6 do 24 miesięcy;
- Wsparcie finansowe: 11 500 zł miesięcznie;
- Dodatkowe świadczenia: jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów przyjazdu oraz dodatek rodzinny dla osób posiadających dzieci;
- Cel pobytu: prowadzenie badań naukowych, odbycie stażu podoktorskiego lub pozyskanie materiałów do badań i publikacji.
Kluczowe daty
- Termin składania wniosków: od 10 lutego do 12 maja 2025 (do godz. 15:00) w systemie teleinformatycznym NAWA;
- Rozpoczęcie pobytów w Polsce: od 1 lutego 2026.
Dodatkowe możliwości
Jeśli uzyskałeś certyfikat Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Postdoctoral Fellowships, możesz również aplikować – NAWA uznaje ten certyfikat jako potwierdzenie jakości Twojego wniosku.
Nie masz jeszcze wybranego ośrodka goszczącego? Sprawdź Polish research landscape: Key figures – Research in Poland.
Szczegółowe informacje na temat edycji 2025 dostępne są w Ogłoszeniu o naborze wniosków nr 8/2025.
Okres realizacji Projektu obejmuje okres realizacji mobilności (okres pobytu w ośrodku goszczącym) plus 3 miesiące. Projekt musi zostać zrealizowany w okresie realizacji Programu.
Zapas 3 miesięcy dodawany do długości pobytu w ośrodku, wprowadzony został by zmniejszyć liczbę aneksów dot. zmian dat, a przy okazji ułatwić rozliczanie pobytów, które często nie mogą się rozpocząć dokładnie pierwszego dnia miesiąca.
W ramach programu możliwe jest zaproszenie badaczy z zagranicy, bez względu na wiek, reprezentowaną dziedzinę czy kraj pochodzenia, w tym polskich naukowców pracujących na stałe za granicą (mogą oni stanowić maksymalnie do 10% stypendystów w naborze). Uczelnie i instytuty naukowe oraz badawcze mogą zaprosić do Polski specjalistów z priorytetowych dla nich dziedzin, którzy w znaczący sposób rozwiną prowadzone przez daną instytucję badania naukowe, wzmocnią dydaktykę, czy też wesprą instytucję w przygotowywaniu aplikacji o prestiżowe granty.
Dotychczasowe edycje
Najliczniejszą grupę stypendystów stanowią specjaliści z Indii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii, ale w ubiegłorocznej edycji pojawili się także uczestnicy z takich krajów jak Słowenia, Północna Macedonia, Nowa Zelandia, Finlandia, Etiopia i Białoruś. Jeden ze stypendystów może pochwalić się certyfikatem Seal of Excellence w ramach programu Marie Skłodowska-Curie Actions Individual Fellowships. Ponadto wśród laureatów znalazł się także chilijski badacz z Uniwersytetu Islandii, który rozpoczął badania zatytułowane „Non-Lorentzian limits, strings and black holes”.
Patron Programu
Stanisław Marcin Ulam (1909 -1984) był wybitnym polskim matematykiem. Doktorat obronił w 1933 roku na Politechnice Lwowskiej. Prof. Ulam był członkiem znanej na całym świecie lwowskiej szkoły matematycznej i współautorem Księgi Szkockiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej udał się do Stanów Zjednoczonych, aby dołączyć do Institute for Advanced Study w Princeton. Pracował na wielu amerykańskich uniwersytetach jako profesor, w tym na należącym do Bluszczowej Ligi Uniwersytecie Colorado Boulder oraz na Uniwersytecie Wisconsin i Uniwersytecie Stanowym Florydy.
Ogłoszenie i załączniki
Ogłoszenie o naborze Ulam NAWA 2025 oraz załączniki dla zainteresowanych udziałem w Programie znajdziesz TUTAJ.
Znadniemna.pl za nawa.gov.pl