HomeBiałoruśNasz krajan, legenda polskiego kabaretu Zenon Laskowik kończy 80 lat!

Nasz krajan, legenda polskiego kabaretu Zenon Laskowik kończy 80 lat!

Zenon Laskowik rozśmieszał miliony Polaków żartując z systemu komunistycznego i realiów panujących w czasach PRL. Twórca kabaretu „Tey” w latach 70. i 80. był prawdziwą gwiazdą. W latach 90. zrezygnował z występów na scenie i rozpoczął pracę jako listonosz. Kilka lat temu postanowił wrócić do zawodu, który przyniósł mu ogromną popularność. Legendarny satyryk obchodzi dziś Jubileusz 80. urodzin.

Zenon Laskowik urodził się 26 marca 1945 roku w leżącej obecnie na Białorusi wiosce Rekście w obwodzie grodzieńskim. Jego rodzicami byli Józef (1912–2001) oraz Maria Laskowik (1921–1999), którzy po II wojnie światowej jako repatrianci osiedlili się na ziemiach odzyskanych w Międzyrzeczu (woj. lubuskie).

Wczesne lata

W Międzyrzeczu Zenon spędził dzieciństwo i młodość. Tutaj ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Heliodora Święcickiego.  Już w młodym wieku kresowiak wykazywał zainteresowanie sportem. Był obiecującym piłkarzem i tenisistą. By realizować swój talent rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, które ukończył z tytułem magistra wychowania fizycznego. Zdobył przy okazji specjalizację trenera piłki nożnej, lecz nigdy w zawodzie nie pracował.

To właśnie w tamtym okresie w jego głowie narodził się pomysł, by założyć własny kabaret. Laskowik początkowo działał w grupie pod nazwą „Klops”, którą później wraz z Krzysztofem Jaślarem przekształcił w znany wszystkim dobrze kabaret „Tey”. Wkrótce do załogi dołączył również Janusz Rewiński.

Kabaret „Tey”

W jednej z rozmów z „Głosem Wielkopolskim” Laskowik powiedział: „Zawiązaliśmy Kabaret Tey w opozycji do tego, co się działo wokół nas wszystkich. Czułem, że coś jest nie tak, że nasza rzeczywistość jest zafałszowana, zakłamana, nieprawdziwa. Najbardziej bolało to, że ci, którzy wyznawali tę socjalistyczną ideologię, byli najbardziej dwulicowi”.

Kabaret „Tey”, założony przez Laskowika wspólnie z Jaślarem, szybko zdobył popularność w całej Polsce.

W skład zespołu dołączyli z czasem gwiazdy branży kabaretowej – Janusz Rewiński i Bohdan Smoleń, tworząc niezapomniane skecze, takie jak „S tyłu sklepu” czy „Narodziny gwiazdy”. Kabaret „Tey” stał się symbolem inteligentnej satyry, wyśmiewającej absurdy życia w PRL-u. W 1980 roku na Festiwalu w Opolu kabaret zdobył Złotą Szpilkę, najbardziej prestiżową nagrodę satyryczną tamtych czasów.

Przerwa w karierze

Stan wojenny w Polsce w 1981 roku znacząco wpłynął na działalność kabaretu „Tey”. Po zakończeniu tego trudnego okresu grupa zmieniła nazwę na „Teyatr”, ale nie odzyskała dawnej popularności. Na początku lat 90. Zenon Laskowik zdecydował się na radykalny krok – porzucił karierę artystyczną i zatrudnił się w Poznaniu na Poczcie Polskiej jako listonosz. Pracował tak przez 10 lat.

Początki znamienitego pocztyliona były trudne. Odbiorcy przesyłek nie chcieli  bowiem wierzyć, że Laskowik jest prawdziwym pracownikiem poczty. Myśleli, że gdzieś znajduje się ukryta kamera. Nieraz konieczna była interwencja naczelnika, który uspokajał mieszkańców. Z mieszkańcy przyzwyczaili się i listonoszowi Laskowikowi praca dawała się już o  wiele łatwiej.

Powrót na scenę

W 2003 roku Zenon Laskowik powrócił na scenę. Założył Platformę Artystyczną O.B.O.R.A., z którą wystawiał nowe programy kabaretowe, takie jak „Niespodziewane powroty, czyli twórzmy klimacik” oraz „O’Pyra za 3 grosze plus VAT”.

Jego powrót na estradę spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności. We wrześniu 2003 roku Zenon Laskowik odebrał Złotą Płytę kabaretu „Tey” wydaną przez Polskie Radio. A siedem lat później, w roku 2010, po 30 latach nieobecności, wystąpił na 47. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Publiczność oklaskiwała artystę na stojąco i odśpiewała mu „Sto lat”.

Wraz z Waldemarem Malickim nasz bohater zorganizował też cykl koncertów dla Telewizji Polskiej, gdzie znalazły się zarówno znane już skecze „Filharmonii Dowcipu” jak też nowe, autorstwa Laskowika i Jacka Fedorowicza.

Wiele wyróżnień

Nasz krajan jest laureatem wielu wyróżnień, m.in. zdobywcą Super Wiktora, Grand Prix Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w roku 2010 i – wraz z Waldemarem Malickim – Telekamery „Tele Tygodnia” w kategorii Rozrywka – osobowość 2010 roku.

Poznańscy radni przyznali mu w 2005 roku tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”. Ich zdaniem, artysta świetnie promuje stolicę Wielopolski, rozsławia miejscowy humor, a w czasach PRL-u jego kabaret był miejscem, w którym każdy czuł się wolny.

W roku 2009 nasz znakomity krajan został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W 2014 roku Zenon Laskowik otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Szanowny Panie Zenonie, Pański bogaty dorobek  artystyczny nie sposób przywołać w ramach jednej publikacji…

Z  okazji przypadającego dzisiaj Jubileuszu Pana 80. urodzin, w imieniu redakcji oraz Czytelników portalu Znadniemna.pl pragniemy przekazać Panu serdeczne gratulacje i życzenia oraz podziękować za dotychczasowe lata Pańskiej działalności artystycznej. W tym wyjątkowym dla Pana dniu, parafrazując znaną piosenkę, chcemy wyrazić przekonanie, że „dzisiaj, jutro, zawsze” jest i pozostanie Pan aktorem, który ujmuje wrażliwością, charyzmą oraz niepowtarzalnym urokiem osobistym.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Przejdź do treści