
Ministrowie spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej 5 marca 2025 roku uzgodniły w Brukseli wprowadzenie nowego systemu rejestracji wjazdów i wyjazdów do i ze Strefy Schengen (Entry/Exit System – EES).
Wprowadzenie EES na granicach strefy Schengen tłumaczy się tym, że Unia Europejska chce dokładniej rejestrować wjazdy i wyjazdy obywateli państw trzecich na teren Wspólnoty. System będzie cyfrowo rejestrował imię i nazwisko osoby przekraczającej granicę, jej dokument podróży, dane biometryczne oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu, a także odmowy zgody na wjazd.
Roczne opóźnienie
Pierwotnie nowy system wjazdu/wyjazdu do i z Schengen miał zostać uruchomiony w listopadzie 2024 roku. Teraz, z niespełna rocznym opóźnieniem, może ruszyć w październiku roku 2025.
– Jesteśmy gotowi do wprowadzenia systemu wjazdu/wyjazdu i mamy nadzieję, że wszystko odbędzie się teraz szybko – powiedziała w Brukseli minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser.
W ramach nowego systemu dane biometryczne do rozpoznawania twarzy lub odcisków palców zastąpią tradycyjną pieczątkę w paszporcie. System ma przyspieszyć dostęp do danych, a tym samym pomóc w walce z przestępczością transgraniczną i terroryzmem.

Zasada działania EES, fot.: telpo.com.cn
System będzie cyfrowo rejestrował imię i nazwisko osoby przekraczającej granicę, jej dokument podróży, dane biometryczne, takie jak odciski palców i wizerunek twarzy, oraz datę i miejsce wjazdu i wyjazdu. W systemie będą również rejestrowane odmowy zgody na wjazd.
Stopniowe wdrażanie
W Brukseli oczekuje się, że państwa członkowskie i Parlament Europejski uchwalą nowe przepisy do końca tego roku. Po ich wejściu w życie rozpocznie się około sześciomiesięczna faza przejściowa na ich wdrożenie.
Państwa członkowskie uzgodniły teraz możliwość stopniowego wdrażania nowego systemu. W pierwszym miesiącu po uruchomieniu kraje UE mają rejestrować elektronicznie co najmniej 10 procent przypadków przekroczenia granicy. Po trzech miesiącach elektroniczny system wjazdu powinien być używany na co najmniej połowie stacji granicznych, a następnie rejestrować również dane biometryczne. Pełne wdrożenie ma nastąpić najpóźniej po 180 dniach.
Niepokój Brytyjczyków
Za techniczne wdrożenie systemu EES odpowiedzialny jest unijny urząd ds. wielkoskalowych systemów informatycznych z siedzibą w Estonii. W niektórych krajach, m.in. w Niemczech i Francji, pojawiły się obawy, że EES nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Dlatego szefowa niemieckiego MSW podkreśliła w Brukseli, że system musi być „bardzo bezpieczny” i „odporny” do czasu jego uruchomienia.
Nowy system budzi wiele kontrowersji, szczególności w Wielkiej Brytanii. Istnieją obawy, że procedury podróżowania z Wielkiej Brytanii do strefy Schengen mogą się wydłużyć. Strefa Schengen obejmuje 25 z 27 państw członkowskich UE (nie należą do niej Cypr i Irlandia), a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię.
Znadniemna.pl za Deutsche Welle, na zdjęciu: tak może wyglądać terminal EES w punktach granicznych strefy Schengen, fot.: Schengen.news