W najbliższą niedzielę, 15 grudnia, harcerze i harcerki, należący do Związku Harcerstwa Polskiego, odbiorą Betlejemskie Światło Pokoju od słowackich skautów.
Uroczyste przekazanie Światła odbędzie się podczas mszy świętej w Katedrze pw. Św. Marcina w Spiskie Podhradie (Słowacja). W uroczystości weźmie udział ponad 3 000 harcerzy i harcerek z całej Polski, którzy ruszą do swoich miejscowości i tym samym „rozproszą” Światło po całej Polsce.
W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Kochaj Czynem”, które zachęca do wyrażania miłości poprzez konkretne działania, zarówno w codziennych drobnych gestach, jak i w sytuacjach kryzysowych. Podkreśla wagę aktywnej troski, solidarności i służby drugiemu człowiekowi, inspirując do budowania świata opartego na wsparciu i zrozumieniu.
Od 15 grudnia Światło będzie przekazywane na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć działania na rzecz innych.
Tegoroczne Betlejemskie Światło Pokoju odbywa się w czasie kampanii społecznej ZHP „Czuwaj Działaj Pomagaj”, która promuje zaangażowanie społeczne i aktywną pomoc innym.
Tym razem Betlejemskie Światło Pokoju rozpoczęło swoją podróż po świecie z Christkindl w Górnej Austrii, partnerskiego miasta Betlejem, ponieważ niemożliwe było przywiezienie płomienia bezpośrednio z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Mimo to tradycja przekazywania Światła, zapoczątkowana w 1986 roku, jest kontynuowana. Światło, które zapalił w Grocie Narodzenia 12-letni Pillar Jarayseh w 2023 roku, było przechowywane przez austriackich skautów cały rok – aż do teraz, gdy w kościele pielgrzymkowym Christkindl dziewięcioletni Matthias Secklehner przejął Światło. Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata przerzedł długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski.
Polska jest jednym z ogniw międzynarodowej sztafety przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju. W ramach tego przedsięwzięcia płomień obiega cały świat, niosąc nadzieję. Harcerki i harcerze z Polski po otrzymaniu Światła od słowackich skautów, przekazują je m.in. prezydentowi RP, marszałkom obydwu izb parlamentu, czy premierowi. Odbiorcami Światła są przede wszystkim ludzie, organizacje i instytucje, które każdego dnia wspierają tworzenie pokoju. W polskich parafiach katolickich, do których Światełko trafi już w najbliższą niedzielę, każdy chętny będzie mógł zapalić od niego swoją świecę i zanieść ogień, symbolizujący Narodziny Zbawcy do domu.
Po przyjęciu Betlejemskiego Światła Pokoju ze Słowacji, Związek Harcerstwa Polskiego tradycyjnie przekazuje Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.
Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 115 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobywanie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie przez organizację takich wartości, jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość, sprawia, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 57 mln skautów na całym świecie.
Znadniemna.pl na podstawie Ekai.pl, fot.: ZHP.PL