Komisja Europejska podjęła decyzję o przesunięciu terminu wprowadzenia systemu automatycznej rejestracji wjazdów i wyjazdów (Entry-Exit System, w skrócie – EES). Jak informowaliśmy ten zautomatyzowany system rejestracji podróżnych, miał wejść w życie 10 listopada.
O zwłoce z wprowadzeniem EES poinformowała w czwartek po spotkaniu szefów MSW krajów UE komisarz Ylva Johansson, odpowiedzialna w Komisji Europejskiej za sprawy wewnętrzne Wspólnoty.
– Jest już jasne, że to nie zacznie działać 10 listopada – cytuje urzędniczkę Euronews.com.
Według niej w trakcie posiedzenia szefów MSW krajów członkowskich UE aż trzy kraje zgłosiły brak gotowości do wprowadzenia nowego systemu rejestracji podróżnych.
– Mamy także określone obawy, związane ze stabilnością pracy nowego systemu – przyznała Ylva Johansson.
Eurokomisarz nie wykluczyła ,że system EES będzie wprowadzany etapowo. Nie ujawniła jednak daty rozpoczęcia jego pracy choćby w reżimie testowym.
Entry-Exit System (EES) to zautomatyzowany system rejestracji obywateli krajów spoza UE, przybywających do strefy Schengen na wizyty krótkoterminowe.
Ma on ma zastąpić tradycyjne stemplowanie paszportów.
W praktyce oznacza to, iż przy każdym przekraczaniu zewnętrznej granicy strefy Schengen podróżny będzie musiał zeskanować paszport w specjalnym elektronicznym terminalu samoobsługowym. Oprócz paszportu terminal zeskanuje twarz i odciski palców osoby wjeżdżającej do strefy Schengen, bądź ją opuszczającej.
System zarejestruje także datę i miejsce wjazdu/wyjazdu, nazwisko, imię podróżnego oraz zachowa jego dane biometryczne. Dane te będą przechowywane w systemie przez okres trzech lat od daty ostatniego przekroczenia granicy UE.
Nowe zasady nie będą dotyczyły posiadaczy zezwolenia na pobyt stały w jednym z krajów Unii Europejskiej, a także posiadaczy wiz długoterminowych (wizy typu D).
EES będzie obowiązywać we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Cypru i Irlandii. System będzie działał także w czterech krajach niebędących członkami Unii Europejskiej, ale wchodzących w skład strefy Schengen: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.
Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie bezpieczeństwa granic Unii Europejskiej. Oczekuje się, że system automatycznie wykryje także osoby, które przebywały w strefie Schengen dłużej niż 90 lub 180 dni (obecnie muszą tego kontrolować strażnicy graniczni).
Znadniemna.pl na podstawie Euronews.com, fot.: aussiedlerbote.de