HomeReligiaWatykan i Białoruś wspólnie upamiętnią jubileusz obrazu Matki Boskiej Studenckiej z Grodna

Watykan i Białoruś wspólnie upamiętnią jubileusz obrazu Matki Boskiej Studenckiej z Grodna

W poniedziałek, 16 września, do obiegu zostanie wprowadzony znaczek pocztowy „Cudowny Obraz Matki Bożej Studenckiej w Grodnie”. Jego emisja jest wspólnym projektem Republiki Białorusi i Państwa Watykańskiego – informuje witryna internetowa Białoruskiej Poczty.

Na zlecenie Watykanu znaczek o nominale 1,30 euro został wydrukowany we francuskiej drukarni Cantor w nakładzie 99 tys. egzemplarzy. Jego kasowanie specjalnie wyprodukowanym na tę okazję stemplem z wizerunkiem Matki Bożej odbędzie się w dniach 16 i 17 września w watykańskim urzędzie pocztowym Arco delle Campane.

Na Białorusi znaczek z wizerunkiem Matki Boskiej Studenckiej z Grodna, o nominale równym taryfie za wysyłanie międzynarodowej zwykłej korespondencji pisemnej o wadze do 20 g, został wydrukowany w  drukarni w Bobrujsku w nakładzie 42 tysięcy. Jego uroczyste stemplowanie  specjalnym stemplem na specjalnej kopercie o nazwie „Pierwszy dzień” z wizerunkiem grodzieńskiej bazyliki pw. św. Franciszka Ksawerego, odbędzie się 16 września w Oddziale Pocztowym nr 25 miasta Grodna.

Tak będzie stemplowana specjalna koperta z nowym znaczkiem 16 września 2024 roku w Grodnie, fot.: belpost.by

Ikona Matki Bożej Studenckiej z kościoła katedralnego św. Franciszka Ksawerego w Grodnie jest kopią wizerunku Matki Bożej Śnieżnej z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Obraz został przywieziony z Rzymu   w 1664 roku w darze dla grodzieńskich jezuitów przez księcia Albrychta Radziwiłła i wniesiony do drewnianego kościoła jezuickiego Piotra i Pawła w Grodnie. Wkrótce po pojawieniu się w Grodnie obraz  zasłynął cudami. Docelowo cudowny wizerunek miał znaleźć się w budowanej wówczas  w grodzie nad Niemnem murowanej świątyni. Jej budowę przerwały jednak wojny prowadzone przez Polskę jednocześnie ze Szwecją oraz z Rosją. W czasie tych konfliktów Grodno, w tym zabudowania jezuickie, ucierpiały kilkakrotnie.

Wieść o cudownych właściwościach obrazu Matki Boskiej zwanej Kongregacką lub Studencką przyczyniła się do przyspieszenia podjęcia decyzji o budowie nowej świątyni. Prace rozpoczęły się w 1674 roku, a 30 maja 1700 roku  w nowym kościele została odprawiona pierwsza Msza święta, choć prace wykończeniowe w świątyni nadal trwały. 6 grudnia 1705 roku biskup chełmiński Teodor Potocki dokonał konsekracji nowego kościoła, który otrzymał wezwanie św. Franciszka Ksawerego. Uroczystość odbyła się w obecności króla Polski Augusta II Mocnego i cara Rosji Piotra I Wielkiego.

Emisja znaczka z wizerunkiem Matki Bożej Studenckiej z Grodna przypada w 360. rocznicę przybycia tego cudownego obrazu do grodu nad Niemnem.

Znadniemna.pl na podstawie Belpost.by , na zdjęciu tytułowym: nowy znaczek i stempel, którym  znaczek będzie kasowany w watykańskim urzędzie pocztowym Arco delle Campane, fot.: ilpostalista.it

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content