HomeBiałoruśAleksander Chodźko, przyjaciel Adama Mickiewicza znad Miadzioły

Aleksander Chodźko, przyjaciel Adama Mickiewicza znad Miadzioły

220 lat temu, 30 sierpnia 1804 roku, w Krzywiczach k. Miadzioła, w rodzinie szlacheckiej herbu Kościesza, urodził się Aleksander Chodźko, poeta oraz kulturoznawca Azji i Słowiańszczyzny.

Syn Jana i Klary z Korsaków, brat Michała i Józefa. Jego ojciec Jan Chodźko należał do ludzi szeroko znanych i wpływowych na Litwie. Był prokuratorem masy Radziwiłowskiej, wielkim mistrzem litewskiej loży masońskiej, czas jakiś pełnił z wyboru urząd prezesa sądu apelacyjnego w Wilnie, kilkakrotnie też obierano go wizytatorem szkół.

Nasz bohater uczył się w mińskim gimnazjum, gdzie jego wychowawcą był Tomasz Zan.

W latach 1820-1823 studiował na Uniwersytecie Wileńskim. Na przełomie lat 1823-1824 aresztowany za uczestnictwo w organizacji Towarzystwa Filaretów.

W 1824 roku wyjechał studiować języki i literatury wschodnie do Petersburga, po czym, od 1830 roku przebywał na rosyjskich placówkach konsularnych w Teheranie i w Reszt (Gilanie), badając piśmiennictwo perskie.

W roku 1842 osiadł w Paryżu, pracował we francuskim ministerstwie spraw zagranicznych.

W latach 1857-1883 był profesorem literatur słowiańskich w Collège de France, objął katedrę zajmowaną przedtem przez Adama Mickiewicza. Samego wieszcza także poznał w tym czasie, a poprzez niego zafascynował się ideą mesjanistyczną Towiańskiego. Wydał „Poezje”, potem zaś w języku angielskim i francuskim ogłosił wiele rozpraw dotyczących filologii orientalnej i słowiańskiej. Znana jest jego piosenka Maliny, a także Janek – inc. Stach mi pierścionek przyniósł z jarmarku…, naśladowana z rzekomej pieśni słowiańskiej. Był też znawcą literatury słowiańskiej, z której utwory tłumaczył na jęz. francuski. Przełożył perski utwór powieściowy „Padyszach i czterech derwiszów”. Napisał też szereg dzieł z zakresu językoznawstwa, etnografii i literatury Bliskiego Wschodu.

Z żoną, Heleną Dunin-Jundziłł, miał czworo dzieci.

Zmarł 27 grudnia 1891 roku w Noisy-Ie-Sec we Francji. Spoczywa na cmentarzu Montmorency, największej polskiej nekropolii na terenie Francji, położonej na północy kraju.

Znadniemna.pl/wikipedia.org/fot.: grafika z książki PL – Album biograficzne zasłużonych Polaków wieku XIX t.1 publikacja Marii Chełmońskiej Warszawa 1901

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content