Litewskie władze deklarują, że zapewnią Białorusinom, pozbawionym możliwości otrzymywania paszportów w białoruskich placówkach dyplomatycznych za granicą, litewskie dokumenty podróży, zwane paszportami obcokrajowca.
Po zeszłotygodniowej decyzji reżimu Łukaszenki, zgodnie z którą białoruskie placówki dyplomatyczne nie będą wydawać paszportów ani oferować możliwości ich wymiany, obywatele Białorusi, którzy uciekli na Litwę, będą mogli ubiegać się o litewski dokument podróży, zwany paszportem obcokrajowca.
Poinformowała o tym dzisiaj, 11 września, na antenie LRT RADIJAS dyrektorka Departamentu Migracji Litwy Evelina Gudzinskaitė. Według niej w związku z decyzją reżimu Łukaszenki, pozbawiającą przebywających za granicą obywateli Białorusi możliwości nabywania i przedłużania terminu ważności białoruskich dokumentów tożsamości, liczba Białorusinów ubiegających się o paszport obcokrajowca na Litwie znacznie wzrośnie, co jeszcze bardziej zwiększy obciążenie instytucji, odpowiedzialnych za wydawanie tego typu dokumentów.
Przypomnijmy, że Białorusini, przebywający w Polsce, już od lipca bieżącego roku mogą ubiegać się o polski dokument podróży w trybie nieodpłatnym. Polski dokument podróży że być wydany każdemu Białorusinowi, mającemu prawo do pobytu na terenie Polski, niezależnie od tego, czy ma on możliwość otrzymania paszportu w białoruskiej ambasadzie.
Tymczasem litewski odpowiednik dokumentu podróży zostanie wydany tylko tym, którzy nie mogą wrócić na Białoruś z powodów humanitarnych lub politycznych.
Według Gudzinskaitė, Departament Migracji będzie musiał przeprowadzić dodatkowe działania przed wydaniem dokumentów.
Dziesiątki tysięcy Białorusinów uciekło z Białorusi, bliskiego sojusznika Moskwy, odkąd dyktator Aleksander Łukaszenka brutalnie stłumił masowe protesty przeciwko jego rządom w 2020 roku.
Białorusini mieszkający za granicą dotychczas mogli uzyskać paszporty w placówkach dyplomatycznych swojego kraju.
Zeszłotygodniowy dekret Łukaszenki stanowi natomiast, że od teraz Białorusini mogą uzyskać nowy paszport lub wymienić istniejący tylko w „urzędach spraw wewnętrznych w pobliżu ostatniego zarejestrowanego miejsca zamieszkania” na Białorusi.
Od czasu protestów 2020 roku reżim w Mińsku uwięził za wypowiadanie się przeciwko Łukaszence tysiące osób, a wielu Białorusinów, którzy brali udział w protestach lub publikowali antyreżimowe wiadomości w Internecie, uciekli za granicę i unikają powrotu do domu w obawie przed aresztowaniem.
Jeśli Białorusini nie będą w stanie uzyskać nowego paszportu za granicą po wygaśnięciu starego, ich status prawny w nowym kraju przyjmującym będzie zagrożony i napotkają oni trudności w kontaktach z władzami w kraju pobytu.
Według Centrum Praw Człowieka Wiasna, na Białorusi jest obecnie 1 501 więźniów politycznych.
Białoruś stała się jeszcze bardziej odizolowana, odkąd Łukaszenka pozwolił Moskwie wykorzystać białoruskie terytorium jako punkt wyjściowy do przeprowadzenia zbrojnej ofensywy na Ukrainie.
Znadniemna.pl na podstawie LRT.lt