Dzisiaj 27 października 92. urodziny obchodzi mieszkająca w jednym z wrocławskich Domów Opieki Społecznej znakomita grodnianka Wiesława Drojecka, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek XX stulecia. Jej popularność była porównywalna tylko z popularnością jej bliskiej przyjaciółki i koleżanki po scenie – niezapomnianej Anny Geman, z którą Wiesława Drojecka koncertowała po całej Polsce i objeździła cały ZSRR od Brześcia po Władywostok, wszędzie zbierając pełne sale, a nawet stadiony, wielbicieli swojego TALENTU!
Nad talentem uroczej grodnianki rozpływał się sam Mieczysław Fogg, a jej wielbiciele w ZSRR obsypywali artystkę po koncertach kwiatami.
Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek XX stulecia mimo ogromnej popularności nie zgromadziła fortuny przez ostatnie lata mieszka w jednym z wrocławskich Domów Opieki Społecznej (dom starców).
O pani Wiesławie pamiętają jej wielbiciele we Wrocławiu. Na wzór fan-clubów dzisiejszych gwiazd estrady prowadzą oni na Facebooku stronę piosenkarki, na której każdego roku w jej urodziny podają aktualny numer telefonu w Domu Opieki Społecznej, w którym przebywa gwiazda polskiej estrady z ubiegłego stulecia.
Naszym Czytelnikom, będącym wielbicielami twórczości znakomitej śpiewaczki z Grodna podpowiadamy, że facebookową stronę fanów Wiesławy Drojeckiej znajdziecie Państwo TUTAJ.
Młodsze pokolenie naszych Czytelników zachęcamy do zapoznania się z biografią Wiesławy Drojeckiej, którą publikujemy za portalem muzycznym Last.fm.
Wiesława Drojecka, urodziła się w Grodnie 27 października 1930 roku
W czasie II wojny światowej jako dziecko została zesłana na Syberię. Z wykształcenia stomatolog.
Wykonawczyni o miękkim, głębokim głosie często porównywanym do współczesnej jej Juliette Gréco. W 1959 roku zajęła I miejsce w konkursie piosenkarskim zorganizowanym przez Polskie Radio w Poznaniu, co zaowocowało w latach 1959-70 współpracą z orkiestrą Poznańska Piętnastka Radiowa. Jako solistka nagrała z tym zespołem około 200 piosenek. Współpracowała także z orkiestrami Jerzego Miliana, Benona Hardego, Jerzego Gerta w Krakowie i Stefana Rachonia w Warszawie. We Wrocławiu tworzyła z działająca przy rozgłośni radiowej Orkiestrą Polskiego Radia Jerzego Zabłockiego. Nagrała wiele niezapomnianych utworów, m.in. – Złoty deszcz, popularną piosenkę o Wrocławiu autorstwa Andrzeja Barskiego z muzyką Jadwigi Skowrońskiej.
Jej wykonanie utworu Bronisława Broka i Władysława Szpilmana „Nie wierzę piosence” ugruntowało jej artystyczną pozycję, owocując w 1961 r. nagrodą prasy zagranicznej i Ekspresu Wieczornego na I Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Koncertowała w Niemczech, w ZSRR i Jugosławii, gdzie zdobyła nagrodę na festiwalu w Skopje (Skopje Fest).
Poprzez wszystkie lata twórczości nagrywała w Berlinie, Moskwie, Leningradzie, Nowosybirsku. W latach 70 i 80 współpracowała z Centrum Sztuki Impart, śpiewała także z zespołem Bogusława Klimsa.
Występowała w Kabarecie „Nie z Tej Ziemi” z aktorami z Teatru Polskiego we Wrocławiu. Przez ponad 20 lat występowała na estradach i w programach telewizyjnych w wielu krajach byłego ZSRR, gdzie obok Anny German uważana jest za najpopularniejszą polską piosenkarkę tamtych lat. Przez ostatnie kilkanaście lat uczestniczy w cotygodniowych popularnych audycjach muzycznych red. Jana Mazura w Radiu Wrocław, od pewnego czasu gości często w znanych audycjach red. Dariusza Michalskiego w I Programie Polskiego Radia w Warszawie. W 2009 roku w Moskwie została wydana płyta CD skompilowana jako Złota kolekcja, na której część utworów jest wykonywana przez Wiesławę Drojecką w języku rosyjskim.
Znadniemna.pl na podstawie Last.fm, fot.: wikipedia.org
Dominik Piworowicz / 27 października, 2022
Wszystkiego dobrego z okazji urodzin ! Kilka razy miałem zaszczyt rozmawiać z p. Wiesławą przez tel, jest zawsze bardzo sympatyczna.
/
Magdalena / 5 kwietnia, 2024
Jestem z 1959 r. Pani Wiesława miała wtedy 29 lat. Dziwne, ale nigdy o tej Piosenkarce nie słyszałam. Dopiero teraz, dzięki piosence „Nie wolno mi”, do której napisała słowa i którą śpiewała przepięknie słucham wszystkich piosenek w Jej wykonaniu. To niezwykła przyjemność. Chcę pozdrowić P.Drojecką i podziękować za piękną wersję Nie wolno mi i wszystkie inne piosenki. Dziękuję!
/