Radca polskiej placówki dyplomatycznej w Mińsku zdementował informacje białoruskiej prokuratury, że harcerze z Brześcia „recytowali wiersze ku czci zbrodniarzy wojennych, w tym Romualda Rajsa, znanego pod pseudonimem Bury”.
– Może i recytowali wiersze, ale na 100 proc. nie na cześć Rajsa, jego nazwiska na tym spotkaniu nawet nie wspomniano. Dokładnie to sprawdzaliśmy. Gdyby było inaczej, nasz konsul po prostu nie uczestniczyłby w takim spotkaniu – powiedział Marcin Wojciechowski w rozmowie z portalem TUT.by.
Charge d’affairs przypomniał też, że uroczystość w Brześciu odbyła się z okazji obchodzonego w Polsce Dnia Żołnierzy Wyklętych – święta „obejmującego wszystkich ludzi, którzy po II wojnie światowej w ten czy inny sposób stawiali opór władzy komunistycznej, za co byli represjonowani”.
– Ale chcę jeszcze raz podkreślić, że imienia „Burego” nie wspominano. Nasz konsul uczestniczył w spotkaniu, które było poświęcone lokalnej historii, lokalnym wydarzeniom. Naszym zdaniem nie mają one żadnego antybiałoruskiego kontekstu i podtekstu – oświadczył polski dyplomata.
Potwierdził też, że strona polska rozumie zaniepokojenie strony białoruskiej postacią Romualda Rajsa i wydarzeniami, które odbywały się w Hajnówce w minionych latach. Zwrócił jednak uwagę, że wrócić uwagę, że w tym roku nie było marszu poparcia dla „Burego” w Hajnówce.
– Wręcz przeciwnie, odbyły się tam uroczystości upamiętniające jego ofiary. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz lokalnych, białoruskiej diaspory białoruskiej w Polsce, polskiego społeczeństwa obywatelskiego, Cerkwi prawosławnej oraz wysocy przedstawiciele ambasady Białorusi w Warszawie i konsulatu w Białymstoku – powiedział Wojciechowski.
Strona białoruska doskonale wie, że państwo polskie uważa działania „Burego” na ludności białoruskiej za zbrodnię wojenną. Konkluzję w tej sprawie wydały odpowiednie polskie instytucje jeszcze w latach 90. i nikt jej nie cofnął – podkreślił. – Owszem, w tym roku niewielka grupa ludzi zorganizowała rajd samochodowy na cześć Żołnierzy Wyklętych, ale wydaje mi się, że oni czczą te epizody z ich biografii, które zasługują na szacunek.
Jak stwierdził polski dyplomata, „historia bywa skomplikowana, zwłaszcza w latach wojennych lub powojennych”.
– Ci sami ludzie na jednym etapie własnej biografii mogą popełniać czyny heroiczne, a na innym – nawet popełniać przestępstwa, zwłaszcza jeśli działają samodzielnie, nie podporządkowując się żadnym strukturom zorganizowanym – powiedział.
Znadniemna.pl za blstv.eu/TUT.by
ego / 14 marca, 2021
Słuszny komentarz !
/
Pingback: Polski dyplomata daje odpór białoruskiemu reżimowi | ZYGFRYD GDECZYK / 14 marca, 2021
/