Trzem zespołom z Białorusi udało się zdobyć prestiżowe miejsca i nagrody pieniężne podczas finałowego konkursu 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
Laureatami w swoich kategoriach konkursowych zostały następujące zespoły z Białorusi:
W kategorii „schole liturgiczne” I miejsce i nagrodę 2.000 złotych zdobył chór „Śpiewające sercem”, reprezentujący Oddział Związku Polaków na Białorusi na osiedlu „Mołodiożnyj” w Lidzie, a tuż za nim na II miejscu z nagrodą 2.000 złotych uplasował się chór dziecięcy „Śpiewające serduszka” z Instytucji Kultury Chór „Cantus Cordis” w Mińsku.
W kategorii „zespoły folklorystyczne” II miejsce i nagrodę 2.000 złotych jury przyznało zespołowi „Wierzbica” z działającego w Mińsku Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego Polaków „Poloniczka”.
Wspomniane zespoły trafiły do finałowego konkursu 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie po tym, jak zwyciężyły w eliminacjach krajowych, przeprowadzonych w grudniu w Lidzie i Baranowiczach przez Związek Polaków na Białorusi.
25.Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest jedną z najbardziej prestiżowych tego typu imprezą nie tylko w Polsce, ale także w Europie. W tym roku Festiwal objął honorowym patronatem Prezydent RP Andrzej Duda.
Od czwartku 10 stycznia do soboty 12 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej przy ul. Sportowej w Będzinie odbywały się przesłuchania finałowe 139 najlepszych zespołów i solistów spośród 1625, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach.
Na scenie przez trzy dni można było usłyszeć 346 kolęd i pastorałek. Śpiewały dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne.
Grand Prix 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie i nagroda w wysokości 10 tys. zł, ufundowana przez prezydenta miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego, trafiła do Chóru Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie.
Reżyserem koncertu finałowego był Dariusz Wiktorowicz, który zabrał widzów w nostalgiczną i dowcipną podróż w czasie. Najciekawsze wykonania tej edycji wzbogaciły przygotowane z festiwalowych archiwaliów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat. Bogata oprawa artystyczna koncertu zagwarantowała niezapomniane przeżycia.
Podczas koncertu ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu, został nagrodzony Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, nadanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Wręczyła go Maria Nowak – pełnomocnik wojewody śląskiego ds. rodziny oraz Stefan Gajda – przedstawiciel wnioskodawcy, prezes Górnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” w Katowicach. Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa, a jednym z patronów medialnych Dziennik Zachodni.
Znadniemna.pl na podstawie Dziennikzachodni.pl, zdjęcia Piotra Wyparły/Wyparlo.com
józef III / 19 stycznia, 2019
Zły tytuł. Winno być Polacy z Białorusi
/