Prace artystów plastyków z Izraela, Francji, Rumunii, Litwy, Rosji, Mołdowy oraz członków Towarzystwa Plastyków Polskich przy Związku Polaków na Białorusi, zostały wystawione 21 lipca w grodzieńskiej galerii „Tyzenhauz”.
Malarze z siedmiu krajów ponad tydzień spędzili w Grodnie i jego okolicach, aby utrwalić na płótnie nadniemeńskie i grodzieńskie widoki. Prace, na których farby podczas wernisażu były jeszcze niewyschnięte, będą cieszyć oko zwiedzających galerię „Tyzenhauz” w ciągu miesiąca.
Na wernisażu wystawy pojawili się uczestnicy pleneru, grodzieńscy miłośnicy malarstwa oraz organizatorzy wydarzenia – wiceprezes Związku Polaków na Białorusi ds. Kultury Renata Dziemiańczuk, prezes działającego przy ZPB Towarzystwa Plastyków Polskich Walentyna Brysacz oraz dyrektor galerii „Tyzenhauz” Olga Babińska.
Przemawiając do zgromadzonych Olga Babińska zaznaczyła, iż cieszy się z powodu tego, że organizowane przez ZPB doroczne plenery malarskie każdego razu finiszują wystawą poplenerową w kierowanej przez nią galerii.
– Mieliśmy kolejny plener, o niezwykle bogatym wymiarze międzynarodowym, gdyż wzięli w nim udział artyści z Izraela, Francji, Rumunii, Litwy, Rosji, Mołdowy, a także członkowie naszego Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB – mówiła wiceprezes ZPB Renata Dziemiańczuk. Według niej takie spotkania artystyczne sprzyjają nie tylko zawiązywaniu przez ich uczestników nowych kontaktów i przyjaźni. – Poszerzają horyzonty uczestników pleneru, a nasze kochane Grodno i okolice są utrwalane w dziełach sztuki mistrzów malarstwa, pracujących w rozmaitych gatunkach i stylach sztuki plastycznej – zauważyła reprezentantka ZPB.
W imieniu Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB uczestnikom pleneru dziękowała za wspólnie spędzony czas prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz.
Wystawione w galerii obrazy i ich twórców przedstawiła przybyłej na wernisaż publiczności współpracująca z ZPB malarka z Litwy Lena Khvichia. Według malarki uczestnicy pleneru namalowali o wiele więcej obrazów, niż wystawiono w galerii. – Zastosowaliśmy zasadę, że każdy udostępni na wystawę tylko po dwa obrazy – zauważyła malarka.
Prace Włodzimierza Pałamarczuka z Mołdowy
Prace Jurgi Augustaityte z Litwy
Prace Elli Becker z Izraela
Prace Tatiany i Wadima Pałamarczuków z Mołdowy
Prace Anny Sliwkowej z Rosji
Prace Costina Brateanu z Rumunii
Prace Leny Khvichii z Litwy
Praca Walerego Suprunienki z Białorusi
Praca Ludmiły Woroszyłowej z Rosji
Praca Jegora Szokoładowa z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB
Prace Arona Krawca z Izraela
Praca Charlotty Guitard z Francji
Praca Olgi Buchowki z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB
Praca Walerego Stratowicza z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB
Praca Michała Łatyszewa z Białorusi
Znadniemna.pl
krivnatali / 25 lipca, 2018
Jaka świetna wystawa! Takie różne artyści,połączone wspólnym tematem.Chciałbym zobaczyć na własne oczy! jak długo to potrwa?
/
[email protected] / 31 sierpnia, 2018
Pięknie obrazy…Pięknie wykonane roznymi technikami…aż szkoda,że nie mogę obejrzeć w pełnej krasie. ..
Gratuluję talentów plastycznych…DD z Drawska Pom.
/
Luigi Kizinski / 29 września, 2019
Witam,
jestem zaskoczony taką rozmaitą działalnością artystyczną w kręgu Waszego/naszego Polskiego Związku, z otwarciem na zagranicznych gości.
Chciałbym wziąć udział w Waszym plenerze.
Często na takowe wyjeżdżam organizowane przez tutejszy Związek Artystów Polskich Malarzy i Grafików.
Pozdrawiam serdecznie, życząc sukcesów !
Alojzy Kiziniewicz
/
Luigi Kizinski / 29 września, 2019
Wypełniłem pola wskazane do komentarza i uzyskałem komunikat, że są nie wypełnione ?
/