13 kwietnia, w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, w Grodnie przy Krzyżu Katyńskim zakończyły się odbywające się w środowiskach polskich na terenie całej Białorusi uroczystości, upamiętniające 77. rocznicę zbrodni katyńskiej i siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Proponujemy Państwu zapoznać się z opisem przebiegu uroczystości w Grodnie, Lidzie, Mińsku i Brześciu:
Grodno
Przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez miejscowe władze, 13 kwietnia – w Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – złożyli kwiaty, zapalili znicze i modlili się pod Krzyżem Katyńskim na polskim cmentarzu wojskowym w Grodnie.
W uroczystości przy Krzyżu Katyńskim uczestniczyli działacze polskiej mniejszości z Grodna i przedstawiciele polskiego Konsulatu Generalnego.
Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez oficjalny Mińsk powiedziała Polskiemu Radiu, że trzeba pamiętać o zbrodni katyńskiej.
– Przede wszystkim to jest pamięć o tej wielkiej tragedii, o ludobójstwie na Polakach – mówi Andżelika Borys.
– Zebraliśmy się przy Krzyżu Katyńskim, żeby uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej. Odbyła się skromna uroczystość, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę w intencji pomordowanych – powiedziała prezes ZPB Andżelika Borys. Jak dodała, mimo złej pogody na uroczystości obecnych było ok. 100 osób z grodzieńskiego oddziału ZPB, a także konsul RP Anna Pustuł.
Przypomnijmy, że delegacja Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes ZPB Andżeliką Borys tydzień temu, 7 kwietnia, odwiedziła położony w Rosji Katyń. Polacy złożyli wieńce i modlili się na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu. Odwiedzili również pod Smoleńskiem miejsce katastrofy samolotu Tu-154M, w której 7 lat temu zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.
Lida
W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, 10 kwietnia, przy Krzyżu Katyńskim w Lidzie, zgromadzili się członkowie miejscowego oddziału ZPB. Licznie przybyła na uroczystość także miejscowa polska młodzież i dzieci.
Tegoroczni maturzyści przygotowali na tę okazję krótką akademię, podczas której przypomnieli zgromadzonym o tragicznym losie wziętych do niewoli sowieckiej w 1939 roku polskich oficerów i o tym jak ponad 20 tysięcy z nich zginęło w kwietniu 1940 roku z rąk oprawców z NKWD. Młodzież opowiedziała także o tragicznych wydarzeniach sprzed siedmiu lat, kiedy na lotnisku Siewiernyj pod Smoleńskiem, w katastrofie rządowego TU-154M zginęła 96-osobowa delegacja polska, w której składzie na uroczystości z okazji przypadającej wówczas 70. rocznicy zbrodni katyńskiej udawali się Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską.
Podczas spotkania przy Krzyżu Katyńskim Polacy Lidy z zainteresowaniem wysłuchali wzruszających wystąpień lidzkiej sybiraczki Heleny Giebień i znanego lidzkiego polskiego działacza i krajoznawcy Aleksandra Siemionowa, który opowiedział między innymi o historii pojawienia się w Lidzie Krzyża Katyńskiego, który został ustanowiony staraniami miejscowego działacza polskiego Aleksandra Kołyszki.
Zakończyła się uroczystość odmówieniem modlitwy Anioł Pański za dusze tragicznie poległych 77 i 7 lat temu Rodaków oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przy Krzyżu Katyńskim.
Mińsk
W Mińskim Kościele Katedralnym p.w. Imienia Najświętszej Maryi Panny 10 kwietnia została odprawiona Msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Modlitwa była zainicjowana przez Ambasadę RP w Mińsku. We Mszy uczestniczyli przedstawiciele Polskiej Placówki dyplomatycznej, przedstawicieli placówek dyplomatycznych innych krajów, przedstawiciele polskich środowisk w Mińsku.
Mszy przewodniczył wikariusz generalny Archidiecezji Mińsko-Mohylewskiej ks. prałat Andrzej Steckiewicz, który na początku nabożeństwa zaznaczył: „Modlimy się za ofiary katastrofy sprzed 7-miu lat, ale i za te ofiary zbrodni sprzed 77 lat” …
Podczas kazania ks. Andrzej Steckiewicz podzielił się własnymi przeżyciami i wspomnieniami o dniu tragedii sprzed siedmiu lat.
Wspominając o 10 kwietnia 2010 roku opowiedział, jak wówczas wraz z innym kapłanem w Katyniu wyruszył na spotkanie prezydenckiej delegacji, jednak tej delegacji nie spotkali, ponieważ stała się wielka tragedia, o czym poinformowała ich pani konsul.
„Dzisiaj chcemy na nowo spojrzeć na te wydarzenia sprzed 7 lat. Gdy próbujemy zadać pytanie o przyczyny tych wydarzeń, pamiętamy, iż ci ludzie przeszli do życia wiecznego. Trudno na te tematy dyskutować i o tym mówić, szczególnie gdy widzimy ból rodzin osób zaginionych. Ile ż przez te lata było bólu serca, ile nieporozumień… Jednak pamięć o tych ludziach musimy zachować w naszych sercach. Musimy też pamiętać o zbrodni sprzed 77 lat, o której nie uczono w szkołach, prawd ę o której spróbowano zafałszować”.
Na zakończenie nabożeństwa Ambasador RP w Mińsku Konrad Pawlik również podzielił się własną refleksją na temat minionych tragicznych wydarzeń i wyraził podziękowania wszystkim obecnym na modlitwie.
Brześć
10 kwietnia br. konsul generalny RP w Brześciu Piotr Kozakiewicz wziął udział w uroczystej Mszy świętej, odprawionej w Kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Msza święta była koncelebrowana przez ks. kanonika Tadeusza Olszewskiego i ks. prałata dr Antoniego Heja.
Konsul generalny Piotr Kozakiewicz podziękował kapłanom oraz licznie przybyłym wiernym, a także chórowi „Polesie”, który wykonał pieśni patriotyczne.
Znadniemna.pl /Ludmiła Burlewicz z Mińska/ Irena Biernacka z Lidy/IAR/ Konsulat Generalny RP w Brześciu