Po dwóch dniach rywalizacji na XVI Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych, które trwają od niedzieli w stolicy województwa świętokrzyskiego Kielcach, reprezentacja Polaków z Białorusi zajmuje czwarte miejsce w Generalnej klasyfikacji medalowej.
Niekwestionowanym liderem pierwszych dni zmagań jest Polonia kanadyjska, której udało się położyć do skarbonki medalowej 33 złote, 23 srebrne i 17 brązowe krążki. Nieco gorszy wynik (24, 8, 3) osiągnęli po dwóch dniach rywalizacji Polacy z Niemiec. Trzecie miejsce w klasyfikacji pod względem zdobytych medali złotych (po 16 krążków) dzielą Polacy z Czech i z Białorusi. Ustępujemy naszym czeskim rodakom tylko pod względem liczby zdobytych srebrnych (mamy 7, czescy Polacy – 20) i brązowych (mamy 7, Polacy z Czech – 15) trofeów.
Najwięcej medali w pierwszych dniach Igrzysk zostało rozdanych w pływaniu. Na basenie z naszych zawodników najlepiej wypadli, wśród mężczyzn Wiaczesław Chamienka (6 złotych krążków) w kategorii wiekowej 31-40 lat, a wśród pań – Ewa Kaśko (dwa złote medale) kategoria 41-50 lat.
Białoruską skarbonkę medalową zasilili też kolarze górscy, wśród których najmłodszym złotym medalistą z Białorusi został, startujący w kategorii 7-10 lat Jan Horodko. Złoty krążek w zawodach mężczyzn w Ringo zdobył Andrzej Dziedziewicz.
– Organizacja Igrzysk jest tradycyjnie bardzo dobra – mówi nam reprezentant Białorusi w siatkówce mężczyzn Igor Prygodzicz. Nasz wysłannik podkreśla, iż zawodnicy nie szczędzą sił, aby jak najlepiej zaprezentować kraj swojego zamieszkania. – Po całym dniu zmagań wracamy do pokoju i nie zawsze mamy siłę w nogach, aby wyjść na miasto – mówi zawodnik. Zapewnia wszakże, iż mimo całodziennego trudu zawodnicy starają się aktywnie uczestniczyć w przygotowanych przez organizatorów imprezach towarzyszących Igrzyskom.
XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne potrwają do 10 sierpnia. Bierze w nich udział półtora tysiąca zawodników z całego globu. Rywalizować będą w 18 dyscyplinach sportowych. Igrzyskom Polonijnym, które odbywają się co dwa lata w różnych miastach Polski i są organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” przyświeca idea olimpizmu. Ta jedna z największych imprez Polonii świata jest tradycyjnie doskonałą okazją do promocji regionu, który gości zawody. W tegorocznym programie gospodarze Igrzysk przewidzieli bogaty i różnorodny program, który pozwoli Polonusom z całej kuli ziemskiej poznać region świętokrzyski.
a.pis. z wykorzystaniem informacji z oficjalnej strony Igrzysk: www.igrzyskapolonijne.kielce.eu