Nauczyciele języka polskiego z Baranowicz, Lachowicz, Nowej Myszy, Mińska, Witebska, Mohylewa, Brześcia, Mołodeczna i Lidy uczestniczyli w dniach 8-10 lipca w kolejnym etapie cyklu warsztatów metodycznych dla nauczycieli języka polskiego z Białorusi. Tym razem szkolenia odbyły się w Domu Polskim w Baranowiczach.
Projekt jest realizowany przez Związek Polaków na Białorusi, a finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej RP za pośrednictwem Fundacji „Wolność i Demokracja”.
Warsztaty odbyły się na bazie Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Reytana, która mieści się w Domu Polskim w Baranowiczach. Wśród uczestników warsztatów znaleźli się nauczycieli języka polskiego z całej Białorusi. Łącznie w spotkaniu uczestniczyło 26 osób.
Wszystkich zgromadzonych uroczyście powitały przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB i organizator warsztatów Andżelika Borys oraz dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Tadeusza Reytana w Baranowiczach Eleonora Raczkowska-Jarmolicz. Andżelika Borys nakreśliła ogólne założenia, formę i tematykę spotkania szkoleniowego: Pedagogika zabawy, Aktywne słuchanie muzyki, Teatr przedmiotów, Tańce i gry integracyjne. Zajęcia z nauczycielami prowadziły Wiesława Jabłońska, dyrektorka przedszkola Nr 47 w Białymstoku i Ewa Chraboł, wicedyrektor tejże placówki edukacyjnej. Podczas warsztatów zostało opracowanych kilka scenariuszy lekcji, na które się złożyły między innymi propozycje uczestników szkoleń.
Z rozmów z uczestniczkami spotkania można było wywnioskować, że zorganizowane warsztaty były ciekawe, atrakcyjne, spełniły ich oczekiwania, rozbudziły ciekawość i potrzebę kontynuowania takiej formy doskonalenia zawodowego w przyszłości. Zdjęcia wykonane podczas szkolenia, pokazują, że było ono dodatkowo źródłem wesołej zabawy.
W sierpniu odbędzie się kolejny etap szkoleń w Grodnie.
Znadniemna.pl
Wacław / 14 lipca, 2016
Te nowoczesne metody nie podniosą poziom wiedzy języka polskiego, zwłaszcza tam, gdzie są tylko fakultatywy. Przeważć będzie gra, a na właściwą naukę i czasu nie będzie. Podczas przerwy coś podobnego można spróbować zrobić, a nauka, to ciężka i żmudna praca.
/