Działacze Związku Polaków na Białorusi z kilkunastu oddziałów terenowych z obwodu grodzieńskiego, podzieleni na trzy grupy w minioną sobotę, 11 czerwca, zwiedzali Grodno oraz odwiedzali miejsca pamięci na terenie obwodu.
Do Grodna dwoma autokarami przybyło blisko sto działaczy z oddziałów ZPB w Bielicy, Żołudku, Szczuczynie, Skidlu, Mostach, Pieskach, Rohoźnicy, Strubnicy i Łunnie. Podzieleni na dwie grupy odbyli oni wycieczkę po Grodnie. Oprowadzani przez miejscowych działaczy ZPB Irenę Waluś i Tadeusza Malewicza, Polacy z obwodu grodzieńskiego zwiedzili Stary i Nowy Zamki, grodzieńskie świątynie katolickie oraz oddali hołd wielkim Rodakom przy pomnikach Adama Mickiewicza i Elizy Orzeszkowej, nawiedzając na końcu wyprawy po Grodnie cmentarz garnizonowy, na którym modlili się przy Krzyżu Katyńskim.
Z Grodna dwoma autokarami działacze ZPB udali się do Bohatyrewicz, gdzie przy grobie Jana i Cecylii czekała na nich trzecia 45-osobowa grupa rodaków – działaczy oddziałów ZPB z Wołkowyska, Szydłowiec, Rosi, Repli i Wołpy – oprowadzana tego dnia przez prezesa ZPB Mieczysława Jaśkiewicza po polskich cmentarzach wojennych i miejscach pamięci w Stryjówce, Jeziorach, Raduniu, Surkontach, Wiewiórce, Wasiliszkach, Iszczołnie, Szczuczynie i Jewłaszach. Po modlitwie przy grobie Jana i Cecylii blisko 150-osobowa grupa Poilaków z Grodzieńszczyzny udała się do pobliskich Miniewicz, gdzie nawiedziła znajdującą się w lesie mogiłę zbiorową czterdziestu powstańców styczniowych.
Po modlitwie za dusze poległych za Polskę rodaków Polacy udali się na malowniczy brzeg Niemna, aby wspólnie się bawić i posilić się potrawami z grilla.
Spotkanie integracyjne Polaków z kilkunastu oddziałów ZPB w obwodzie grodzieńskim stało się okazją nie tylko do przypomnienia sobie o licznych na Grodzieńszczyźnie śladach polskości, lecz także do nawiązania kontaktów między oddziałami, które, w założeniu organizatorów, zaowocują przeprowadzeniem przez mniejsze oddziały ZPB wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i akcji patriotycznych.
Znadniemna.pl, zdjęcia Iness Todryk-Pisalnik i Wiktorii Życiniec