Uczestnicy Spotkań Czwartkowych w dn. 25 sierpnia wyruszyli w podróż „Szlakiem Adama Mickiewicza”. Trasa wycieczki krajoznawczej prowadziła przez Lidę, Nowogródek, nad jezioro Świteź, do Zaosia i Miru.
Podróż śladami wybitnego rodaka dostarczyła wiele wrażeń i była dużym przeżyciem dla uczestników wycieczki, bo na każdym kroku są ślady naszej wielkiej historii. Zwiedzanie Nowogródka rozpoczęło się od Mszy św. w kościele Farnym, w którym został ochrzczony Adam Mickiewicz. W Farze odbyły się także zaślubiny Władysława Jagiełły z Sońką Holszańską. Jak i dawniej przed cudownym obrazem Matki Boskiej Nowogródzkiej, uwiecznionym przez wieszcza w inwokacji do „Pana Tadeusza”, wierni proszą o wstawiennictwo.
Potem był spacer wokół Góry Zamkowej i wejście na kopiec Mickiewicza, skąd oczom ukazała się panorama Nowogródka i malownicza okolica. Zdjęcie przed pomnikiem Mickiewicza i zwiedzanie muzeum poety w odbudowanym dworku Mickiewiczów.
Tego dnia pogoda dopisała i wyjazd nad jezioro Świteź rozsławione na cały świat przez Mickiewicza był wielką przyjemnością.
W Zaosiu uczestników wycieczki powitał dyrektor muzeum, jego opowiadanie o dworku Mickiewiczów, obyczajach szlachty na długo pozostaną w pamięci uczestników wycieczki, a najbardziej u Leona Podlacha, który przyodziany w kontusz pełnił rolę gospodarza dworu. Nie łatwo mu było pożegnać się z tą rolą, pięknym strojem szlacheckim i szablą.
Irena Waluś